Praha

Šok: tygřice Nadia v New Yorku je pozitivní. Zaútočí kočky?

Podle zprávy předních světových médií jako CNN, BBC, The Guardian, Time, NY Post a dalších je tygřice Nadia v New Yorku v Bronxu pozitivně testovaná na SARS-CoV-2 virus – tedy stejný virus, který způsobuje u lidí COVID-19. Jde o první kočkovité zvíře, u kterého byla nákaza zaznamenána.

Jaké je nebezpečí u nás v ČR?

Podle posledních informací se v současné době v České republikace žádný živočich nakažený koronavirem neobjevil. Lidé se nemusí obávat ani svých domácích zvířat v podobě domácích mazlíčků, především psů a koček. Doposud je uváděn jako platný stav, kdy kočky i psi mohou nést příznaky, ale člověk se podle vědců od nich nakazit nemůže. Přesto platí přísné dodržování hygienických zásad, nejen mytí rukou.

U amerických tygrů to začal suchý kašel

Jak uvedla agentura Reuters, jde o první případ nákazy zjištěné u zvířete ve Spojených státech a o vůbec prvního nakaženého tygra na celém světě. Tak to ohodnotila Národní veterinární laboratoř Spojených států amerických (USDA). Informaci sdělil mluvčí zoo Stephen Sautner. Zvířata musejí být podrobena při testu celkové anestézii.

Tygřice byla testována na onemocnění adekvátního jako COVID-19 u lidí již několik dnů poté, co se začala testovat i jiná místní zvířata. Předtím podle hlášení USDA několik tygrů začalo projevovat příznaky respiračního onemocnění. Nápad testovat tygry začal tím, že čtyřletá tygřice malajského tygra Nadia, její sestra Azul, dva amurští tygři a tři afričtí lvi byli ti, u kterých vyvinul suchý kašel. I když jsou zvířata, včetně domácí, testována na přítomnost viru pozitivně, odborníci tvrdí, že nebyly hlášeny žádné případy, kdy by se virus šíří na člověka.

Jak se tygr nakazil?

Podle USDA se předpokládá, že zaměstnanec zoo rozšířil virus na tyto velké kočky. Nyní jsou podle tohoto zdroje zavedena opatření na ochranu kočkovitých šelem před infekcí ve všech zoologických zahradách Spojených států. Zoo byla od 16. března dočasně uzavřena, aby pomohla zpomalit šíření viru.

Nepřehlédněte:  Od čtvrtka už můžeme do dalších zemí
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close