Praha

Smíte vůbec třídit odpad? A kam s použitými rouškami?

Logika je jasná – třídit odpad smí jen „zdravé“ domácnosti. A víte kam vyhazovat roušky? Do černé popelnice, ale pouze v plastovém obalu.

Během nouzového stavu kvůli šíření viru COVID-19 je potřeba upravit i rutiny nakládání s domácím odpadem. Domácnosti s osobami v karanténě či prokázaným onemocněním by neměly třídit odpad, ten navíc musí i do směsného kontejneru řádně zabezpečit proti potenciálnímu šíření nákazy kontaktem s odpadky. Speciální postup vyžaduje i likvidace ochranných pomůcek, a to od všech občanů, varuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Odvoz materiálu na sběrné dvory je nutné odložit na později.

Slyšíte dobře. Lidé v karanténě třídit NESMÍ

Aby bylo možné udržet základní občanské služby jako svoz a likvidace odpadů, je potřeba chránit popeláře před kontaktem s nákazou. Běžný domácí odpad, který nepočká, musíte zabezpečit a až poté odložit do černé popelnice nebo kontejneru, odpady na sběrný dvůr ale odvezte až po ukončení mimořádných opatření. Pro domácnosti v karanténě také platí, že v době koronavirové pandemie nesmí třídit odpad do barevných kontejnerů!

Myjte si ruce před i po

Více než obvykle je teď důležitá i základní poučka pro manipulaci s odpadky – řádně si umyjte ruce. A teď nejen po odnosu odpadků, ale i před ním. Je to stejná á logika, jako třeba dělají lidé při žití veřejného záchodku, až již v obchodních i kulturních centrech nebo ve vlacích a podobně.

Proč to vlastně je

Pro lidi v karanténě nebo s příznaky platí také zvláštní opatření ohledně vynášení běžných odpadků. Cílem je ochránit popeláře před rizikem nákazy.

Jak nemocní a v karanténě?

Ti by měli odpadky dávat do plastových pytlů s tloušťkou minimálně 0,2 milimetru, nebo je nutné použít více pytlu (vrstev). Leták MZČR říká:  „Po naplnění, nejpozději však do 24 hodin, pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem.“

Nepřehlédněte:  Hřib: Covidová lůžka v Praze blokují ti, které doma nechtějí!

PRO VŠECHNY!

Pozor na roušky a kapesníky. Zde platí zvláštní opatření – tdy i pro vyhození jednorázových roušek, respirátorů či rukavic – a to pro všechny domácnosti. „Jednorázové ochranné pomůcky můžete po použití vyhodit do směsného odpadu. Vždy je ale předtím vložte do plastového obalu a následně ještě do dalšího plastového obalu, který pevně zavážete,“ instruovalo ministerstvo. V zabezpečených plastových pytlích musí být i kapesníky používané nakaženými osobami. Ministerstvo zdůrazňuje, aby lidé nikdy nenechávali pytle s odpadem mimo popelnice a kontejnery. „Chráníte tak zdraví popelářů,“ uzavřelo MŽP.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close