Praha

Senioři nejsou sami, je s nimi Anna K.

Projekt Anny K. Podokny udělal včera nesmírnou radost seniorům v domově SeneCura na Slivenci.  Koncert vyvolal u babiček dědečků nadšení.

„Dívala jsem se z okna a najednou nám před plotem někdo staví podium a pak se objevila Anna K., znám jí dobře z televize, a začala zpívat. To bylo nádherný,“ řekla webu Zulice.cz Lída Vavřínová, z domova seniorů. „Ale připadá mi ta holka baculatější, než je v televizi,“ dodala paní Vavřínová, která letos dovrší 90 let.

Osamělý senior trpí

„Aby se necítili senioři osamělí, udržujte s nimi každodenní kontakt alespoň po telefonu. Pokud někteří z nich ovládají Skype atd., tak je to o to lepší, že se mohou s rodinou i vidět. Jistě na ně bude dobře působit, když se s vámi odreagují a vypovídají se. Laskavost a humor jsou protilátkou proti strachu. Pokud víte o nějakém osamělém seniorovi, existují pro ně speciální telefonické linky, které provozují například Elpida nebo Život 90,“ radila  pro web Zulice.cz psychoterapeutka Hana Sládková.

Senioři nesmí zůstat sami… Foto z koncertu Anny K. F. Ortmann

Udělejte babičce noviny

Zpestření života seniorů je neuvěřitelně důležité, domovy seniorů jsou uzavřeny kvůli covid-19, nemohou tam ani příbuzní. Domov pro seniory SeneCura Slivenec zprostředkovává kontakt klientů s příbuznými především přes internetová pojítka jako je Skype, ale někteří senioři nedoslýchají, takže je to trochu problematické. „Možná bych doporučil pro tyto případy docela obyčejnou věc, seberte aktuální fota z rodiny a od příbuzných, ať vám napíší, co se u nich děje, pak na počítači spojte text s fotografiemi (word to umí)  a doma vytištěné noviny  můžete poslat nedoslýchavému seniorovi třeba poštou,“  doporučil ředitel slivenecké SeneCury Lukáš  Stárek.  Jeho domov má zatím štěstí, nikdo z klientů ani z personálu  jak ukazují testy není  v ohrožení. Nicméně seniorům kontakt s příbuznými chybí. Tak neváhejte.

Nepřehlédněte:  ZEMAN: Zvedněte zadky a jděte volit! Kritizoval Hamáčka i neposlouchání odborníků!
I pro lidí, kteří pečují o seniory je taková událost příjemným zpestřením jejich těžké práce. Foto F. Ortmann
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close