Praha
Nejnovější

Šéf pražské ODS Tomáš Portlík: „Je-li více testování, nemusí být tolik restrikcí“

Praha 9, jež je vedena koalicí ODS+Svobodní a TOP 09 /STAN, má některé přístupy a způsoby, které v jiných Prahách spíše nenajdete. V poslední době to je každopádně jediná radnice, která zavedla odlišné testování a přístup k němu –  už proto, že se výsledek lidé dozvědí v řádu dříve než za několik dnů.

Jak uvádí místostarosta Prahy 9 a současně šéf pražské ODS Tomáš Portlík: “Máme-li více testování a rychlých výstupů z něj, nemusí být tolik restrikcí. Zjišťujeme, co lidé říkají na názor, že bude-li takových míst v Praze několik, není potřeba při případné druhé vlně sahat k tak razantním restrikcím. Koronavirus nemůžeme v tuto chvíli porazit, ale musíme se s ním naučit žít.“

„Test starší 24 hodin je k ničemu.“

Proč jste se rozhodli založit vlastní odběrové místo a testování? Bylo to spíše z důvodů pomoci zdravotním kapacitám v Praze, nebo vás napadla i varianta, že se vámi zjištěná čísla mohou od oficiálních statistik částečně lišit?

Napadlo nás to ihned po zkušenosti s tím, jak testování probíhá. První velký problém byl, že praktičtí lékaři vydali žádanku pouze za předpokladu, že máte příznaky. Druhý problém byl, že pokud máte žádanku, otestují vás v některé z nemocnic a výsledky nedorazí do jednoho dne. To je ale podle nás zcela zásadní problém. Test starší 24 hodin je k ničemu.

Bylo tedy pro nás důležité zajistit, aby si obyvatelé, kteří nedostanou žádanku, mohli test koupit, a to ať formou výtěru, nebo na protilátky. Zároveň jsme nechtěli, aby se testovaní pohybovali po celé Praze, nebo čekali ve frontách.

Dalším důvodem byl i psychologický faktor. Řada lidí se po obrovské mediální „zátěži“ a při čtení článků o statistikách smrtnosti bála chodit do práce. Pokud někdo dostal kašel, okamžitě byla panika… Možnost rychle se otestovat, do 24 hodin dostat výsledky a nečekat na žádanku od lékaře se nám zdála jako zcela zásadní.

Nepřehlédněte:  Pomůcky pro Prahu přivezli hasiči

A proč jste rozjeli zrovna testování?

Řečeno zjednodušeně, budeme-li plošně testovat, nemusíme pak již plošně zavírat školy nebo restaurace či kadeřnictví. Hlavní smysl testování tak vidím ve snížení strachu, který se šíří společně s nedostatkem informací.

Základní informací, kterou každý člověk potřebuje vědět, totiž je: Jsem nemocný? Můžu někoho nakazit? A když víte (s přesností na 8, max. 24 hodin), že jste negativní, můžete navštívit babičku, můžete jako kadeřnice pečovat o své klienty, můžete jako hospodský obsluhovat své zákazníky, a víte, že je nenakazíte a otestovaní zákazníci nenakazí vás.

A v případě, že jste pozitivní, tak je zřejmé, že čím dříve se to dozvíte, tím méně lidí nakazíte a tím lépe je dohledáte. To je ta pravá „chytrá“ karanténa.

Prý jste vyzvali i pražskou vládu na magistrátu, aby dělala to samé – jak to probíhalo a jak to dopadlo? Proč je to podle vás důležité? Třeba aby to neovlivnilo oficiální postup města a státu, které předpokládají, že nakaženi jsou všichni.

Náš nápad na tuto prevenci se stal oficiální pražskou strategií v testování a poskytujeme městu veškerou potřebnou součinnost. Jsem totiž toho názoru, že bude-li takových míst v Praze několik, není potřeba při případné druhé vlně sahat k tak razantním restrikcím. Koronavirus nemůžeme v tuto chvíli porazit, ale musíme se s ním naučit žít.

Kolik podle odhadů stojí každý měsíc dotace do pražské ekonomiky?

Je obecně známo, že Praha tvoří nějakou čtvrtinu českého HDP a za měsíc „hloupé“ karantény (tedy všemožnými plošnými zákazy) všichni přicházíme o desítky miliard. Podle jedné z ekonomických studií je to minimálně 20 mld. Prevence formou testování je oproti tomu jen zlomek ceny.

Stále vaše odběrové místo jede?

Nepřehlédněte:  Ring: Hřib, Pospíšil a Čižinský vs. Portlík, Nacher a Udženija

Odběrové místo stále jede, testuje a jak jsem již uvedl výše, na výsledky čekáte v řádu hodin, nikoliv dnů. Na rozdíl od ostatních provádíme zhruba 100 testů každý den. Je to dáno dobrou dostupností a rychlými výsledky testovaných.

„Praha vytvoří čtvrtinu českého HDP a za měsíc ´hloupé´ karantény (plošnými zákazy) přijdeme o desítky miliard.“

Do kdy a za jakých podmínek budete odběrové místo dále provozovat?

Chceme ve spolupráci s GHC Genetics službu poskytovat tak dlouho, dokud bude riziko infekce a zároveň dokud bude potřeba potvrzení o negativním výsledku. Zde jen uvádím, že na našem stánku vám jej vydají.

„Není to za námi, ale STÁLE S NÁMI.“

Je pravdou, jak říká česká vláda (ANO a ČSSD s komunisty), nebo vláda metropole (Piráti, Praha sobě s TOP 09 a STAN), že nejhorší je víceméně nyní za námi, nebo připouštíte i negativní budoucnost s rychlejším možným návratem druhé vlny?

Nemyslím si, že bychom mohli říct, že je to za námi. Naopak – správná věta zní: je to tu s námi a musíme být ostražití, abychom udrželi reprodukční číslo šíření viru pod hranicí jedna. Tedy číslo, které udává, kolik jeden nemocný nakazí dalších lidí.

Zkušenost z takzvaných clusterů (stavby, ubytovny) jasně ukazuje, že pokud nedodržujeme elementární hygienická pravidla, virus se opět rychle šíří. Dále lákáme do Prahy turisty a návštěvy, což samozřejmě zvyšuje riziko. Nikoli tedy za námi, ale STÁLE S NÁMI.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close