Praha
Nejnovější

Ruská ambasáda bude využívat druhou adresu

Velvyslanectví Ruské federace, které sídlilo  na náměstí Pod Kaštany  1,  začalo využívat svoji druhou adresu, Korunovační 36, kde je reprezentativní budova. Odmítá tvrzení některých médií, že přesunula své sídlo.

„V březnu z magistrátu hlavního města Prahy velvyslanectví obdrželo dopis ‚o zrušení adresy reprezentační budovy Velvyslanectví: náměstí Pod Kaštany, číslo orientační 1‘, která byla zároveň oficiální adresou ruské diplomatické mise. Podle tohoto dopisu také ‚nadále platí adresa reprezentační budovy: ulice Korunovační, číslo orientační 36‘,“ uvedl zastupitelský úřad.

„Vzhledem k tomu, že název ulice Korunovační je historický, používá se více než sto let a – jak se zdá – pravděpodobnost jejího přejmenování je mnohem nižší než u náhle vzniklého ‚náměstí Borise Němcova‘, velvyslanectví rozhodlo jako svoji oficiální adresu nadále používat adresu ulice Korunovační, číslo orientační 36,“ uvedla ambasáda.

Komentář z oficiálního FB Velvyslanectví Ruské federace v Praze ke zpravodajství:

„Nejedná se o «stěhování» ruského diplomatického zastupitelství, jak to ukvapeně interpretovali v českých mediích. O tom by se každý profesionální novinář mohl jednoduše přesvědčit, kdyby ověřil informace v katastru nemovitosti (naštěstí je dostupná na internetu). Oficiální adresou Velvyslanectví Ruské federace v České republice jako dříve zůstává adresa reprezentační budovy diplomatické mise.“

Vedení Prahy přejmenovalo náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova letos v únoru. Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z Parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti Putinově režimu. V roce 2015 byl 27. února zastřelen v centru Moskvy. Praha pojmenovala náměstí před ruskou ambasádou po Němcovovi na páté výročí jeho vraždy.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová přejmenování náměstí zkritizovala, označila to za absurdní a nevysvětlitelný krok. K zhoršení vztahů s Ruskem přispělo i odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněv, které zorganizovala Praha 6. Ruskou stranu to pobouřilo, navíc  proto, že letos si celý svět připomíná 75 let od vítězství nad fašismem, v němž sehrál svou významnou roli i maršál Koněv.

Nepřehlédněte:  "Na plovárně" bude krom talkshow Marka Ebena hostit i farmářské trhy
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close