Praha

Ring: Hřib, Pospíšil a Čižinský vs. Portlík, Nacher a Udženija

Časopis NAŠE PRAHA a zULICE.cz v exkluzivním materiálu na téma „hodnocení rok po volbách“ ve třech po sobě jdoucích tištěných čísel a zpravodajského webu přinesla názory špičkových pražských politiků:

CO SE ZA 12 MĚSÍCŮ OD VOLEB NOVÉMU VEDENÍ MĚSTA POVEDLO A CO NE?

Prostor k vyjádření jsme postupně dali všem pražským špičkovým politikům. Odpovídal primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vs. opoziční Alexandra Udženija (ODS), šéf Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09) vs. opoziční Tomáš Portlík (ODS) a na závěr vám nabízíme pohledy Jana Čižinského (Praha sobě) za magistrátní koalici, Patrika Nachera (ANO 2011) a Víta Nováka (SPD) za opozici. Rozhodli jsme se totiž s ohledem na plastičtější obrázek názorů přizvat ještě z nepostupujících stran na magistrát tu „bramborovou“ – dle počtu hlasů byla jako první nepostupující právě SPD. A vzhledem k pozitivním čtenářským reakcím na tuto naší rubriku slibujeme, že jste se s ní na stránkách Naší Prahy a zUlice.cz nesetkali naposledy.

RING Díl I.
primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vs. Alexandra Udženija (ODS)

Zdeněk Hřib (Piráti) - primátor Prahyrimátor Hřib
Zdeněk Hřib (Piráti) – primátor Prahy

„Ve spolupráci s koaličními partnery se nám daří napravovat nešvary předchozího vedení města. Mou velkou výhodou je, že mám radu složenou ze skutečných odborníků, kteří rozumí svým gescím, což předchozí vedení tvrdit nemohlo. Jako největší úspěch mohu uvést zahájení geologického průzkumu metra D, 90 % vyhloubených šachet poslouží jako součást faktické stavby.

Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) připravuje dlouho přehlížené opravy klíčových mostů, začíná se stavět nová Trojská lávka. Náměstek Petr Hlaváček (Top 09) představil novou podobou Václavského náměstí, podařilo se mu také odblokovat výstavbu na významném brownfieldu Bubny-Zátory. Daří se i v oblasti školství pod vedením radního Víta Šimrala (Piráti), kdy ve spolupráci s Pavlem Vyhnánkem (Praha sobě) přidali jednu miliardu korun na platy učitelů. Suplují tak roli vlády, která navzdory svým slibům nechává školství zásadně podfinancované.

Nepřehlédněte:  Praha uzavřela posledních 11 otevřených školek

Hřib: „Přidali jsme učitelům.“

Radní Adam Zábranský (Piráti) zase zprůhlednil městské zakázky zveřejněním evidence smluv a faktur a s Pavlem Vyhnánkem (Praha sobě) spustili Cityvizor. I díky tomu je magistrátu lépe vidět pod ruce při správě hospodaření města. Adam Zábranský dále řeší větší dostupnost bydlení. Jako vůbec první zpracoval přehled všech prázdných bytů v majetku města ve spolupráci s městskými částmi. Do některých už se nastěhovali první nájemníci a další čeká rekonstrukce.

Piráti rovněž zrušili vyplácení nenárokových odměn neboli tantiém členům dozorčích rad městských společností. Do dozorčích rad za Piráty dosedli skuteční odborníci, kteří vzešli z otevřených výběrových řízení. Ochrana životního prostředí patří mezi zásadní priority současného vedení města.

Hřib: „Naplňujeme volební slib Zastromuj Prahu!“

Začali jsme naplňovat svůj volební slib a v rámci události Zastromuj Prahu, se občané na podzim mohou zapojit do hromadného sázení stromů. Praha také přijala klimatický závazek do roku 2030, o nějž se zasadil Petru Hlubuček (STAN). Díky závazku se má snížit míra znečištění ovzduší v hlavním městě. Úspěchem bylo také založení centra výzkumu umělé inteligence ve spolupráci s ČVUT, Univerzitou Karlovou a AV ČR.

Celkově hodnotím spolupráci v rámci koalice, i přes některá ukvapená vyjádření do médií,  jako velice úspěšnou. Koalice pracuje ve prospěch Pražanů a po uplynulém roce je za ní vidět již mnoho odvedené práce. Myslím si, že dělá pro Prahu to nejlepší.“

S čím pohledem se vy sami nejlépe shodnete?

Alexandra Udženija (ODS), opoziční pražská zastupitelka,
předsedkyně klubu zastupitelů, 1. místopředsedkyně ODS

V oblasti úspěchů současné Pirátské koalice v čele s primátorem Hřibem v Praze toho skutečně není moc, co bych mohla vůbec hodnotit, natož pozitivně.

V oblasti úspěchů současné Pirátské koalice v čele s primátorem Hřibem v Praze toho skutečně není moc, co bych mohla vůbec hodnotit, natož pozitivně.

Nepřehlédněte:  Jen pro ty, kteří jsou doma v karanténě a nemohou ven

Jako pozitivum vnímám záměr vypovědět Memorandum o spolupráci v oblasti sdílených elektrokoloběžek s firmou Lime, protože toto memorandum skutečně nebylo postaveno dobře a společnost ho velmi často porušuje, což má na život v Praze negativní efekty, jako zhoršení bezpečnosti hlavně chodců a nevidomých a válející se koloběžky po chodnících.

Pozitivně také hodnotím vznik Muzea dějin XX. století, neboť považuji připomínku hrůz nacismu a komunismu za stále aktuální. Nemůžu se však v této souvislosti zbavit zklamání nad tím, jak nesmyslně se současná koalice brání tomu umístit toto muzeum do prostor bývalého Stalinova pomníku na Letné. Byznys pana nočního starosty je zřejmě přednější než důstojné a symbolické místo.

Kdybych měla hodnotit všechny negativa vládnutí této koalice, obávám se, že tu popíšu několik stran. Za nejpalčivější problém považuji dopravu a bydlení.

Udženija: „Magistrát neřeší důležité problémy jako dopravu či parkování“

V Praze se hroutí doprava a ucpané jsou i ty komunikace, kterými se dříve dalo bez problémů projet, ale pan primátor řeší pítka pro včely, plastové kelímky a vyvěšování vlajek různých menšin. Řidiči nemají kde zaparkovat, ale pan primátor nechá vyklidit Mariánské náměstí a zaplnit jej lavičkami, na kterých sedí tak málo lidí, že by to nestačilo ani na mariáš. Místo toho, aby Praha řešila zoufalou bytovou situaci a byrokratické peklo okolo stavebních povolení, zvyšují se nájmy, daně z nemovitostí nebo poplatek za odvoz popelnic.

Celkově vzato, Praha stagnuje, důležité problémy se neřeší, projídá se rozpočet a koaliční radní v čele s primátorem řeší okrajové nesmysly. Za mě známka jednoznačně nedostatečná

V příštím dílu RING II budou na stejnou otázku odpovídat opět vrcholní pražští představitelé koalice i opozice!

RING
RING
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close