Praha

Radnicím dochází trpělivost! Žižkov začal testovat sám

Pražským radnicím zřejmě dochází trpělivost. Ode dneška začala Praha 3 na své náklady preventivně testovat sociální pracovníky, kteří jsou v přímé péči a kontaktu se seniory.

Třeba nechtějí čekat, až stát, hygienici, ministerstvo zdravotnictví nebo Krizový štáb „nacpe“ ty miliony testů, roušek a respirátorů (které prý stále přilétají a o nichž často vypráví vláda s premiérem Andrejem Babišem či ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO 2011), ač ty nějak paušálně pracovníkům sociálních center chybí. A nebo až stát zvládne v normální době dělat testy na koronavirus, a to zejména ošetřovatelům a ošetřovatelkám.

Situace v domovech seniorů je tristní, stát nestíhá testovat

Praha 3 reaguje tak na situaci z posledních dní, kdy se nákaza v domech pro seniory po celé republice masivně šíří. Kvůli šíření koronaviru zejména v zařízeních, kde se vyskytuje větší počet lidí z nejohroženější skupiny, zjišťovala radnice na hygienické stanici, zda by bylo možné zajistit preventivní testování na přítomnost koronaviru u ošetřovatelek z domu pro seniory zřízeného Prahou 3. Na základě telefonické konzultace bylo radnici sděleno, že dokud se nákaza v zařízení neobjeví, testování se neprovádí.

„Tak bohužel zatím přistupuje hygienická stanice a stát k situaci v domovech pro seniory. Proto jsme se rozhodli nečekat a spustit testování vlastními silami a na vlastní náklady. Včasným odhalením nákazy můžeme zabránit šíření mezi klienty. Přináší to také značnou úlevu a jistotu pro pečující zaměstnance, kteří jsou dnes pod obrovským tlakem,“ uvádí důvody místostarosta pro sociální oblast Ondřej Rut (Zelení).

Praha 3 se proto rozhodla preventivně provádět testy u pracovníků sociálních služeb ve vlastní režii. „Po konzultaci s vybranou laboratoří se ukázalo, že ošetřovatelky nemusí chodit na žádné ze státem zřízených odběrových míst. Sami jsou profesionálkami a jsou schopny zajistit odběr vzorků svépomocně,“ komentuje situaci starosta Jiří Ptáček (TOP 09).

Nepřehlédněte:  Hřib a celá pražská rada musí do karantény!

Dnes v úterý 1. dubna byly odebrány první vzorky, které se ihned odvezly do laboratoře Tilia. Žižkovská radnice sem bude vzorky posílat několikrát týdně.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close