Praha
Nejnovější

Radnice Prahy 6 odstranila sochu maršála Koněva

Bronzová socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva i s doprovodnými bronzovými deskami zmizela z náměstí Interbrigády.

„Potvrzuji za naše muzeum uzavření dohody s městskou částí Praha 6 o dlouhodobé výpůjčce sochy maršála Koněva,“ oznámila gesční radní hl. m. Prahy a předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století Hana Marvanová a dodala: „Tato socha se stane součástí připravované expozice muzea, která se bude věnovat období dvou totalitních režimů a významným historickým událostem na území Československa v minulém století.“

Předáme sochu muzeu

„Dovolím si drobnou parafrázi. Koněv je dole, ať stojí Koněv! Ale v muzeu. Dnešní sejmutí bronzové sochy maršála Koněva z piedestalu na náměstí Interbrigády je pomyslným posledním tónem v etudě, která se v Bubenči rozehrála v roce 1980. Její echo bude nadále rezonovat v muzeu věnovanému dějinám dvacátého století v Československu a přispěje tak k objektivnímu výkladu naší nedávné historie,“ říká starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Památka za 13 milionů

Socha oceněná znalkyní na 13 milionů korun bude prozatím přesunuta do prostor společnosti specializované na ukládání uměleckých předmětů. Socha i desky budou muzeu zapůjčeny zdarma, dál zůstávají v majetku MČ Praha 6.

Vyjádřil se i prezident

„Pan prezident ostře odsuzuje pokoutní odstranění sochy maršála Koněva. Zneužití krizového stavu považuje pan prezident za morálně neospravedlnitelné,“ uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru. 

Akce byla rychlá. Zdroj: Radnice Praha 6
Nepřehlédněte:  Průzkum Čechů: více než nebezpečí smrti kvůli koronaviru se bojíme ekonomické nouze
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close