Praha

Pustá Praha? Ideální pro dokument o zvířatech ve městě – Planeta Praha

Pro mnohé není tajemstvím, že sokol stěhovavý vyměnil strmé skalní útesy, kde v přírodě hnízdí, za komíny pražských tepláren a spaloven. Lidé v Malešicích to dobře vědí. Ale v Praze žije neuvěřitelné množství zvířat. Právě o nich vzniká dokument

Marián Polák který svým dokumentem  Planeta Česko dokázal, že tuzemská příroda nabízí vzrušující prostředí, které si co do pestrosti a dobrodružnosti v ničem nezadá s exotickými krajinami se teď vrhl do Prahy. Slibuje, že Planeta Praha bude opět velkolepou a zároveň poučnou podívanou pro celou rodinu.

Přírodu české metropole, v níž se jeho hrdinové mohou díky liduprázdnému městu cítit už několik týdnů téměř jako v opravdové divočině, natáčí miniaturní štáb pod vedením režisérů Mariána Poláka a Jana Hoška. Projekt navazuje na předchozí Planetu Česko z roku 2018, dokument o české přírodě se statisícovou návštěvností v kinech, milionovou sledovaností televizní premiéry a řadou filmových ocenění včetně nominace na Českého lva.

Muflony v Thomayerově nemocnici mají pacienti rádi. Zdroj Planeta Praha

Žánrově bude Planeta Praha tzv. wildlife dokumentem, který odkryje rozmanité způsoby adaptace živočichů a rostlin na městské prostředí. To vše na konkrétních a důvěrně známých místech Prahy, jako jsou například Petřínské sady, Valdštejnská zahrada, Olšanské hřbitovy, ale také třeba areál Thomayerovy nemocnice v Krči nebo zoologická zahrada v Troji.

Aby člověk viděl v Praze plcha velkého (přes své jméno je docela malý) musí být trpělivý a tichý. Zdroj Planeta Praha

„Co je pro lidi klidnou procházkou či posezením v zahradní restauraci, může být pro zvířata žijící v nedalekém parčíku dramatickým bojem o život. Rádi bychom, aby náš film v divácích vyvolal úžas nad silou, dynamikou a tvořivými schopnostmi pražské přírody. Genius loci hlavního města by měl hrát významnou roli, chceme divákům Prahu ukázat tak, jak ji dosud neznají,“ popisuje film jeden z režisérů Marián Polák.

Natáčení začalo v dubnu a potrvá do konce roku 2021. Jako „herci“ v něm figurují špačci, kosi, sokoli, vodní ptáci, nutrie, brouci roháči, hrobaříci, motýli, netopýři, křečci nebo mufloni a mnoho dalších druhů. „Příroda nám virovou epidemií pomáhá víc, než bychom si přáli. A ještě na tom ušetříme,“ říká producent Radim Procházka. V těchto dnech se filmaři připravují na natáčení scén se špačky, pro které umístili do Petřínských sadů speciálně upravené budky. „Špačci už mezitím začali obsazovat svoje původní budky, takže byl nejvyšší čas, uvidíme, co ještě stihneme. Nejen v otázce pandemie si příroda dělá, co chce – špatně se spoutává i s natáčecím plánem,“ dodává producent. Aktuálně mají tvůrci roztočené například záběry se slípkou zelenonohou, která hnízdí ve Stromovce, nebo s volavkou popelavou v pražské zoologické zahradě.

Nepřehlédněte:  Dobrá zpráva: DPP otvírá prodejny jízdenek

Natáčení filmu Planeta České doposud podpořili Magistrát hlavního města Prahy, Fond kinematografie, Pražské služby a Nadační fond Smečky, jeho českým koproducentem je společnost i/o post. Tvůrci nyní jednají také s partnery v Rakousku a na Slovensku. O snímek projevila zájem Česká televize. Premiéru plánuje distribuční společnost Aerofilms na jaro 2022.

Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close