Praha

Prymula mění názor, připouští řízené promořování populace

Šéf týmu, který řeší boj proti koronaviru  Roman Prymula uvedl, že pokud  potrvá příznivý vývoj,  lze zmírnit opatření a může začít řízené promořování populace. Nevyloučil, že by bylo možné v polovině května otevřít školy.

Prymula by chtěl i nadále chránit především starší lidi  a další rizikové skupiny.   Ostatní skupiny obyvatel by pak mohly projít tzv. promořením. Někteří lidí se ale obávají, že by tento postup mohl ohrozit nejen pro starší lidi, ale třeba ty, kteří postupují chemoterapii při léčbě rakoviny,..„Změnil jsem na to trochu názor. Naše první údaje vycházely z trochu vyfabulovaných údajů z Číny. Ale ukazuje se, že koronavirem se promořuje poměrně vysoká část populace. Teď jsou první data z Itálie, vědci tvrdí, že nakažených je podstatně více, než ukazují oficiální data, že je jich možná deset milionů. Takže mrtvých není 15 procent, ale třeba 2 až 3 procenta,“ uvedl Roman Prymula pro televizi DVTV. Ke změně dochází také proto, že ekonomické dopady krize jsou stále horší. Vláda ale dnes oznámila, že od čtvrtka by se mohly v Česku otevřít i některé další obchody  s ohledem na vývoj epidemie koronaviru povolí.

Jak je to s postupem nemoci

Jak uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví v Česku je k dnešnímu ránu 4.591 lidí nakažených koronavirem. Za neděli stoupl jejich počet o 115, zatímco v sobotu bylo 282 nově odhalených případů. Ve srovnání se sobotou ale klesl počet provedených testů z 6.134 na 4.710. Celkem už zdravotníci v Česku provedli 85.014 testů. Počet úmrtí nakažených koronavirem stoupl oproti údajům z nedělního podvečera o pět na 72 lidí. V neděli zemřelo osm lidí nakažených koronavirem, další člověk zemřel pod údajů na webu ministerstva dnes. V šesti případech šlo o seniory ve věku nad 60 let, jeden spadal do kategorie 50 až 59 let a zbylým dvěma bylo méně než 50 let. Nejhorší situace je stále v Praze kde na 100.000 obyvatel připadá více než 85 nakažených koronavirem. Druhý je Olomoucký kraj s 67 nakažených 100.000 obyvatel.

Nepřehlédněte:  A co psi, mají si jak hrát?

Které obchody by se mohly otevřít?

Mělo by jít o obchody  s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami, papírnictví, prodejny a opravny obuvi, hobby markety a železářství.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close