Praha

Zuří facebooková bitva o režisérovu rodinnou čest!

Jak byste se zachovali, kdyby někdo lhal o vaší rodině na sociální síti a dotyčný by svůj post nechtěl odstranit? Toto nyní řeší režisér a muzikant Adam Vopička, kterého se dotkl spisovatelem Ivanem Fílou zveřejněný nepravdivý příběh o jeho pradědovi.


„Znáte bistro mýho táty na Kampě? Ivan Fíla napsal, že můj praděda, Otto Vopička, v tomhle prostoru ukrýval židovskou dívenku, kterou tam objevil gestapák, co ji pak znásilňoval, až se můj praděda údajně nasral a sejmul ho kamenem do hlavy a tělo hodil do Vltavy,“ píše Adam Vopička na svém facebookovém profilu a pokračuje: „Když se v komentářích lidi ptají, jestli je to prada, Ivan Fíla píše „Ano, je!“. Dokonce zavolal starýmu Vopimu, že ten příběh má na facebooku úspěch a tak aby s ním držel basu a potvrdil, že to je asi pravda. V komentářích to lidé prožívají a jsou nadšeni, že jim Ivan Fíla sdělil takový silný, skutečný příběh.“

Krásná Židovka příčinou vraždy


Silný příběh to sice na první přečtení je, ale podle všeho vznikl pouze v hlavě Ivana Fíly. „Nouzový stav, den třicátý šestý. Takhle liduprázdnou Kampu jsem možná ani v dětství nezažil. Osiřelo i bistro Bruncvík, kde se jinak schází malostranská bohéma a na Štědrý den tu každý rok ze stovky hrdel zazní vánoční koledy. Málokdo ale ví, že tenhle prostor má velmi pohnutou minulost a za jeho zdmi se za války odehrálo drama, nad kterým se dodnes tají dech. Jmenovala se Miriam, krásná židovská dívka s uhrančivýma očima. Utekla z transportu do Osvětimi, kde později její rodiče skončili pod plynovými sprchami. Otto Vopička, dědeček dnešního majitele, jí neřekl jinak než “Schoulená”. Dívku schoval ve skladu barev na sedmi čtverečních metrech. Tehdy tu nebylo ještě okénko ani dveře a z místnosti vedla podzemní chodba ke břehu Čertovky. Skrýš však při rutinní kontrole odhalil třicetiletý gestapák, který místo aby oba na místě zastřelil, začal za dívkou docházet a zneužíval ji. Vládnul tak nad jejím životem, životy Otta a jeho rodiny. Ale i on sám riskoval oprátku, kdyby na to Němci přišli. Dívka otěhotněla a jednoho dne, když jí gestapák opět vnucoval své zvrhlé praktiky, to Otto nevydržel, vzal balvan, vtrhl do skrýše a gestapáka jím umlátil. Mrtvolu dal do pytle s kameny a poslal ji na dno Vltavy. Dívka tu v temnu, kdy dostávala klaustrofobické záchvaty a při pokusu o sebevraždu potratila, přežila do konce války. Utekla pak před Rusy, kteří ji znásilnili, do americké zóny a lodí doplula do New Yorku. Na její památku nechal Otto vytesat do balvanu, s kterým gestapáka umlátil, sošku a nazval ji „Schoulená“. Znázorňuje dívku s hlavou na kolenou, které pevně svírá,“ je podstatná část textu, který nenechal režiséra Vopičku chladným.

Nepřehlédněte:  Neslyšící dovedou osladit život

Jedni nadšení, druzí pohoršení


„Rozhodl jsem se, že napíšu komentář. Neútočně, jen klidným způsobem jsem sdělil, že je to falešná historka, fiktivní příběh. Že jsem pravnuk zmíněného Otty Vopičky. Můj komentář byl smazán a já Ivanem Fílou zablokován. Asi se bojí o svojí reputaci,“ píše dále pravnuk údajného zachránce židovské dívky.
A spisovatel Ivan Fíla? Jak redakce webu Zulice.cz zjistila, na jeho profilu přibývá komentářů, které se na jedné straně rozplývají nad krásným příběhem a děkují za jeho zveřejnění, ale i postů, které tento příběh označují za lež. Zda tam zůstanou, je otázkou, autor na ně zatím nereaguje…

Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close