Praha

Předzahrádky i pouliční umělci bez poplatků. Centrum poskytlo 100milionovou pomoc

Speciální první městská část, centrum města, tedy Praha 1, pomohla podnikatelům v hodnotě více než 100 milionů korun. Radnice podpořila městské rozhodnutí, podle kterého se až do konce roku nebude za umístění restauračních předzahrádek na pozemcích Prahy vybírat žádné nájemné ani místní poplatky. Do konce roku budou také prominuty poplatky za užívání veřejného prostranství pro uliční prodej před provozovnami.

Spolu s už dříve přijatými opatřeními tak Praha 1 věnuje na podporu živnostníků a podnikatelů více než 100 milionů korun z plánovaných rozpočtových příjmů. „Praha 1 podpořila záměr hlavního města odpustit poplatky za předzahrádky a pouliční prodej. Doplní to tak naše již dříve přijaté balíčky opatření na podporu živnostníků a podnikatelů,“ popsal starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) a dodal, že dosud přijatá podpůrná opatření stojí Prahu 1 přes 40 milionů korun z plánovaných rozpočtových příjmů.

Odpuštění nájemného a místních poplatků tuto částku navýší o 60 milionů. „Je to pro nás samozřejmě bolestivé, protože na podporu podnikatelů věnujeme podstatnou část rozpočtových příjmů, které jsme plánovali vydat na investice a provoz naší městské části. Na druhé straně chápeme, že je třeba nastartovat ekonomiku právě podporou podnikatelského sektoru. Umožní to mimo jiné zachovat i potřebnou síť obchodů a služeb pro naše občany,“ vysvětlil Petr Hejma.

Pro živnostníky až do 30. června

Rada první městské části přišla už 17. března s prvním opatřením, které umožnilo odklad splátek nájemného až do výše kauce, tedy že nájemné bude zatím hrazeno právě z této kauce a na její doplnění budou mít živnostníci a podnikatelé lhůtu do 30. června 2021. Dále radní rozhodli, že nebudou uplatňovány sankce za prodlení s jakoukoliv splátkou nájemného, jejíž splatnost nastala v době nouzového stavu. Zároveň Praha 1 až do odvolání pozastavila účinnost valorizace nájemného u nebytových i bytových prostorů.

Nepřehlédněte:  Homolka: nový monitoring uhlídá až 24 pacientů

31. března Rada MČ Praha 1 rozhodla, že podnikatelé a živnostníci užívající nebytové prostory svěřené Městské části Praha 1 a určené k podnikání nebudou muset platit dubnové nájemné. Radní zároveň Úřadu MČ Praha 1 doporučili, aby neuplatňoval sankce na poplatníky, kteří uhradí místní poplatky do 200 dnů po lhůtě splatnosti. Další kroky Praha 1 připravuje a do konce června by chtěla vyhlásit konkrétní opatření pro konkrétní segmenty provozoven a služeb, ale i pro zařízení jako třeba Palác Žofín nebo Malostranská beseda.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close