Praha

Prahu 6 a 8 má spojit tramvaj i lanovka, schválili to radní

Tramvajovou trať, která spojí Prahu 6 a Prahu 8, plánuje hlavní město. Jde o spojnici Podbaby a Bohnic přes tramvajový most.  Podle radních ale má ještě před vybudováním mostu vzniknout lanovka v podobné trase.

Pražští radní chtějí lanovku jako provizorium proto, že most a tramvajová trať do Bohnic by měly být hotovy až po roce 2030. Lanovka by mohla vzniknout do pěti let a měla by stát 1,5 miliardy, jak už bylo dříve oznámeno.

Místo mostu provizorium

Dosud je spojení Prahy 8 a Prahy 6 velmi složité a v podstatě se musí přes centrum nebo přes Blanku. Podle plánů by se měl most, který je v této oblasti plánován už od první republiky, protáhnout až do tunelů pod skálou mezi Trojou a Bohnicemi. To by také měla být poslední etapa nového spojení mezi pražskými čtvrtěmi. Před tím vzniknou tramvajové tratě,  které spojí Bohnice a Kobylisy a další trať v prodloužení tramvajové smyčky pod Internacionálem směr Suchdol. Lanovka je brána jako provizorium, které má nahradit most a tramvaj.

Výhled z budoucí lanovky. Zdroj Praha.eu

Povede do zoo

Pokud jde o  lanovku, první krok  k její stavbě byl už zahájen,  zkoumá se její vliv na životní prostředí (EIA). Trasa lanovky by vedla z  Podbaby přes řeku a Císařský ostrov k zastávce v Troji vedle areálu zoologické zahrady. Konečná bude v Bohnicích u obchodního centra Krakov. Cestující pak ušetří  při cestě z Bohnic do Dejvic téměř  půl hodiny. Jízda lanovky by měla trvat asi sedm minut a kabinky by měly být schopny přepravit za hodinu cca 2.000 pasažérů. Lanovku ponese pět ocelových sloupů.

Tak by mohla vypadat kabinka lanovky… Zdroj: Praha.eu

Turistická atrakce

Do dokončení tramvajové trati a mostu by byla lanovka součástí tarifů ROPID, takže by platily běžné jízdenky na MHD. Po dokončení tramvaje by lanovka měla sloužit jako turistická atrakce a už by se na ní tarif MHD nevztahoval.  

Nepřehlédněte:  Těžká práce potřebuje dobré jídlo
Petřínská lanovka je pro své báječné pohledy na Prahu vyhledávaná především turisty. Foto: Ivan Kuptík

Pražské lanovky

Praha má dosud v systému MHD dvě lanovky, jednu na Petřín a druhou v Zoo Praha, která spojuje dolní a horní část zahrady. Třetí lanovka není součástí MHD a slouží hotelu NH (dříve Mövenpick) na Smíchově. Původně šlo o lanovku, po rekonstrukci v roce 2018 se dá říci, že jde kombinaci lanovky a výtahu. Dříve existovala i lanovka na Letnou (jezdily tam i pojízdné schody), kterou chtělo minulé vedení Prahy obnovit, dále se hovořilo o možnostech vytvořit lanovku na vrch Vítkov. Uvažovalo se i  o lanovce ze Smíchova na Pankrác, přes Prokopské údolí nebo z Holešovic do Troje.

Lanovka v Zoo Praha Foto: Ivan Kuptík
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close