Praha

Praha si připomíná 75 let od povstání

Zástupci města v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem si připomenou  si připomenou dnes v 10 hodin  Pražské povstání  u památníku pod mostem Barikádníků. Tradiční pietní vzpomínka u budovy Českého rozhlasu kvůli krizovému stavu konat nebude. Položení smutečních věnců se bude konat dopoledne bez obřadu kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru.

V podvečer bude celebrovat mši za padlé  v katedrále sv. Víta na Pražském hradě kardinál Dominik Duka za účasti prezident Miloše Zemana. Český rozhlas také přichystal speciální vysílání včetně rekonstrukce  vysílání klíčové hodiny bitvy o rozhlas, v níž padlo na 170 lidí. Během dne se v rozhlase vystřídají politici se svými projevy. Předseda Senátu Vystrčil uctí památku všech, kteří položili životy v boji proti nacismu, dopoledne u vazební věznice v Praze na Pankráci.

V Pražském povstání padlo podle údajů Vojenského historického ústavu téměř 3.000 lidí. Smrt obránců Prahy připomínají po hlavním městě desítky pomníků a pamětních desek. Pozoruhodný je zvláštní důraz na účast Vlasovců při povstání. Činí to dojem, že Prahu osvobodili Vlasovci nicméně je dobré připomenout  slova generála Kutlvašra, velitele povstání: „Zásah Vlasovových jednotek měl snad více účinek morální, a to jak na obránce, jejichž sebedůvěra v boji proti Němcům byla posílena, tak na útočící Němce, u nichž zprávy o počtu jednotek, které měl generál Vlasov k dispozici, způsobily značný zmatek.“ Vlasovci byli v Praze 6 a 7. května a pak zmizeli směrem k americkým jednotkám. „Škoda každé kapky krve, která byla prolita mými vojáky za Prahu,“  litoval generál Buňačenko, velitel vlasovců v Praze, když zjistil, jaký je postoj prezidenta Beneše k vlasovcům. Padlé z řad Vlasovců připomíná hrob na Olšanech.Američané vydali Buňačenka Rudé armádě, protože i z jejich pohledu byli vlasovci považováni za sběhy a navíc zřejmě i proto, že  jeho jednotka bojovala proti invazním jednotkám ve Francii.  Do Prahy vjely tanky generála Leljušenka  9. května  a poslední ohniska odporu byla zlikvidována.

Nepřehlédněte:  Farmářské trhy Náplavka a Tylák jsou od nejbližšího pondělí
Maršál Koněv v Praze Zdroj Wikimedia foto Karla Hájka

Oslavy 75. výročí vítězství na Německem mají hořkou pachuť i v tom, že byla odstraněna socha maršála Koněva, který velel osvobozování Prahy. Zmizela i pamětní deska ze Staroměstské radnice připomínající osvobození Prahy, která je v depozitu Muzea hl. města Prahy.  Vyvrcholením zvláštních kroků v Praze je instalace pamětní desky Vlasovcům v Řeporyjích.

Deska zmizela při rekonstrukci Staroměstské radnice. Foto Ivan Kuptík
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close