Praha

Praha obnovila historický přívoz z 13. století, je i atrakcí

Od pátku 10. 7. od 10 hodin má Praha nový přívoz s názvem Přívoz Vyšehrad. V podstatě není nový, protože kdysi pod Vyšehradem přívoz jezdil a je zmiňován už v roce 1222, kdy ho vlastnila a provozovala Vyšehradská kapitula.

Loď Šemík byla postavena speciálně pro Přívoz Vyšehrad. Je bezbariérová.

Tentokrát ho mezi historickými přístavišti Podskalí a Smíchov provozují všem Pražanům dobře známé Pražské Benátky, které provozují i přívozy jezdící v rámci Pražské integrované dopravy. Převozní loď Šemík byla postavena speciálně pro účely tohoto přívozu. Má kapacitu 40 osob a je bezbariérová.

Přívoz Vyšehrad je také skvělou turistickou atrakcí. Fotografie pořízené z hladiny řeky jsou unikátní. Z Přívozu se nabízí pohledy na Vyšehrad, Pražský hrad, Železniční most, ale i vltavské břehy a malebná nábřeží.

Na převozní lodi se tak poplavíte za 20 korun v trase přívozu, která svojí největší slávu prožíval v 19. století. Přívoz, v době před stavbou mostů, vozil zejména obyvatele z pravého vltavského břehu do průmyslových podniků na Smíchově. „Jméno lodi upozorňuje na historické souvislosti známé ze Starých pověstí českých, ve kterých se praví, že Horymírovi, vladykovi z Neumětel, zachránil kůň Šemík život, když s ním přeskočil hradby Vyšehradu,“ uvedl šéf Pražských Benátek Zdeněk Bergman, Převozník pražský. Horymír v sedle věrného koně přeplaval Vltavu a běželi dále k Neumětelům, kde Šemík skonal na následky zranění po skoku z Vyšehradské skály. Dodnes lze v Neumětelích navštívit Šemíkův symbolický hrob.

Schematická mapa přístavišť na obou březích Vltavy
Plakát oznamující nový přívoz
Nepřehlédněte:  "Na plovárně" bude krom talkshow Marka Ebena hostit i farmářské trhy
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close