Praha

Praha kritizuje nečinnost vlády: Katastrofa!

Oblíbený střet zjednodušeně řečeno Hřib vs. Babiš má mnoho podob, a následující je jedním z nich – přesto, oč v něm jde věcně? Jde o to, že podle Prahy jsou domovy seniorů připraveny na so iální službu, ale ne na léčení a izolace. Ty mají dělat státní nemocnice, ale dle magistrátu to nedělají.

Znáte průměrný věk seniorů v domovech?

V pražských sociálních zařízeních žije na 4 200 extrémně křehkých seniorů s průměrným věkem okolo 84 let. „Zdravotnická zařízení se mohou v případě rozšíření nákazy, které akutně hrozí, postarat pouze o zlomek z nich. Odpovědnost podle radní leží na státu, který v mimořádném opatření platném od včerejšího dne nařizuje krajům zajistit 60 infekčních zdravotnických lůžek na 100 tisíc obyvatel, zároveň ale nekomunikuje s městem ohledně realizace opatření. Hlavní město je závislé na státních nemocnicích, ve kterých ale v Praze lůžka chybějí,“ stojí ve stanovisku pražského magistrátu z pátku 4. dubna.

Podle ně, je Praha připravena, účinná ochrana ale vázne především na chybějících kapacitách státních nemocnic. „Prioritou by totiž v této fázi mělo být okamžité přeložení infikovaného seniora z kolektivního zařízení sociální péče na karanténní zdravotnické lůžko, v případě mírného průběhu onemocnění to znamená především infekční lůžko v nemocnici.

Sociální zařízení nejsou vybavena na izolace

Sociální zařízení na rozdíl od infekčních oddělení zdravotní péče nejsou vybavená na vytvoření a udržení odpovídajících izolačních podmínek a infekční klienti představují i při velkém vypětí sil všech pracovníků velké riziko pro ostatní, zatím neinfikované uživatele zařízení,“ informuje magistrát.

STANOVISKO:
Pražská radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha  sobe) upozornila na vážnou krizovou situaci v domovech pro seniory v souvislosti s pandemií COVID-19:

„Stát v ochraně nejkřehčích seniorů v domovech absolutně selhává. Nejenže kvůli pozdě dodaným ochranným pomůckám a nefunkčnímu systému testování nemůžeme efektivně předcházet zavlečení nákazy do zařízení, ale nemáme ani kam převážet infikované seniory. Pražská hygiena i pracovníci domovů obvolávají nemocnice stále dokola, klienty, kterým je přes 80 let a mají zatím lehký průběh, ale státní nemocnice přijmout nechtějí. Zůstávají v domovech, kde je nemožné vytvořit takové podmínky pro izolační ošetřovatelství jako na infekčních lůžkách.

Mantrou ministerstva se stalo schovávat se za názor, že nemocnice přece nemohou přijmout každého nakaženého seniora, přitom tady jde o potřebu co nejvíce chránit před infekcí ty nejvíce křehké, kteří zůstávají v kolektivních zařízeních. Tragické je především to, že zdravotní systém není přetížený, jako v jiných zemích, stát ta infekční lůžka prostě nevytvořil a na péči o seniory v domovech rezignoval. Cítíme se spolu s pracovníky domovů strašně, voláme o pomoc, ale odpovědní politici dělají, že nás neslyší. Vláda vydává jen teoretické pokyny, kterými si nad situací myje ruce, nezajímá se ale o realitu. Je to alibismus,“ popsala radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.

Nepřehlédněte:  Grosseto vs. Praha 6: komu dáte za pravdu?
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close