Praha

Praha bude mít úsporné lampy, některé budou dobíjet auta

Praha bude ještě více „Smart“. Hlavní město začne ještě během léta s modernizací veřejného osvětlení. Některé lampy budou solární a budou schopné dobíjet elektromobily. Těch bude v ulicích české metropole nakonec okolo 4,5 tisíc.

Už nyní v srpnu přibude na Vinohradech 40 lamp, které budou uzpůsobené pro nabíjení elektromobilů. Zatím ale ještě není jasné, kdo bude nabíjení zajišťovat. Další chytré lampy se začnou na podzim objevovat v parcích v rámci testování proměnlivého osvětlení.

Do září připraví magistrát instalaci nabíječek prvních čtyřicet lamp na Vinohradech. V průběhu roku by pak mělo přibýt dalších pět lokalit, mezi nimi je například Skalka či Lhotka.

Nabíječky na auta v lampách

Do roku 2030 má podle odhadů jezdit v Praze a jejím okolí až 100 tisíc automobilů na elektrický pohon. Nabíjecích stanic je tu jen okolo 300. Část nabíječek pro elektromobily tedy vznikne v lampách veřejného osvětlení.

„Do konce srpna bychom měli mít dokončenou technickou část. Teď řešíme, kdo bude nabíječky osazovat, jestli to necháme soukromému sektoru, nebo si je bude zčásti provozovat město samo,“ uvedl radní pro oblast majetku Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

V případě, že se magistrát rozhodne přenechat provoz nabíječek na lampách privátní firmě, vyhlásí tendr na provozovatele.

/Praha chystá i další projekt, jehož pilotní fázi chce mít hotovou do podzimu.  Jedná se o instalaci více než 60 chytrých lamp do parků Ladronka a Na Jezerce. V noci měnit intenzitu osvětlení podle toho, zda bude park prázdný, nebo v něm někdo prochází. Důvodem je úspora energie i takzvaného světelného smogu.

Některé lampy budou dobíjet elektromobily. Foto: Archiv
Nepřehlédněte:  Památný dub u Točné ošetří arboristé
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close