Praha

Pomoc podnikatelům i nárok na ošetřovné. A co ostatní, půjdou se pást?

Současný koronavirový nouzový stav a vládní restrikce s sebou nesou i opatření, která mají zmírnit ekonomické dopady pro rodiče s dětmi, podnikatele i živnostníky. Vláda Andreje Babiše (ANO) ve středu schválila sérii podpůrných programů. Kompenzace se týkají i kultury a sportu.

Vládní kabinet prodloužil poskytování příspěvku A z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus do konce roku. Znamená to, že firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy s odvody až do 50 000 korun. Ministerstvo financí rozhodlo, že odloží podnikatelům ze zasažených odvětví všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně ode dneška do konce roku. Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou na pokrytí ztrát od státu od začátku nouzového stavu do konce června až miliardu korun. Kompenzace budou vypláceny za sedačku a den.

Jednorázový příspěvek i pro sport

„Podnikatelé, kterým vláda v boji proti koronaviru nařídila zavření nebo omezení provozu, budou moci žádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí. V rámci programu COVID kultura budou mít na podporu nárok i výkonní umělci a odborné technické profese z oblasti hudba, divadlo a tanec, kteří jsou živnostníky a nemají žádný hlavní zaměstnanecký poměr,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Získat mohou jednorázový příspěvek 60 000 korun. Kluby a pořadatelé sportovních akcí budou moci zase žádat o dotace v pokračování programu COVID sport.

Většina rodičů, kteří zůstali doma s dětmi do 10 let kvůli zavřené škole, má už nyní nárok na ošetřovné. Zatím s ním může počítat do příštího čtvrtka. Samoživitelé by pak peníze mohli dostávat téměř do konce měsíce. Ošetřovné při zavření škol upravuje už nynější zákon o nemocenském pojištění.

„Dávka za říjen se bude vyřizovat a vyplácet v listopadu a do té doby by se měla přijmout navrhovaná norma o krizovém ošetřovném s podporou po celou dobu karantény či výuky na dálku,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Nepřehlédněte:  Liga proti rakovině: žlutou kytičku si kupte do mobilu

Co dostanou ostatní?

Podle nynějších pravidel mají na ošetřovné nárok jen zaměstnanci. Platný zákon s uzavřením škol kvůli epidemii, havárii či jiné nepředvídatelné události i s karanténou dětí počítá. Dávka se vyplácí rodičům na školáky do deseti let po devět dnů. Samoživitelky a samoživitelé ji mohou pobírat až 16 dnů. Z nemocenského pojištění se poskytuje 60 procent základu výdělku.

Babišova vláda ale už neřekla, co rodiče dětí nad 10 let, co ostatní OSVČ, autoři, umělci a další, na něž se nevztahuje část určená přímo pro kulturu a podobně. A proč mají lidé, kteří nevydělávají, odvádět sociální a zdravotní.

Vláda odloží platbu daní včetně DPH generálním pardonem, který podepsala Alena Schillerová. Nicméně náklady pro živnostníky, kteří nevydělávají, rostou. Zatím nikdo neřekl, co bude dál…

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close