Praha

Podraz na rodiče i na děti kvůli vysvědčení. ČSSZ ale po školácích pátrat nebude

Jako podraz na rodiče i na děti vnímají rodiče krok, který udělal stát, respektive ministerstvo práce a sociálních věcí. Když si teď na konci školního roku dítě šlo do školy pro vysvědčení, rodič by měl přijít o den ošetřovného. Česká správa sociálního zabezpečení prý ale pátrat po konkrétních případech nebude

Paradoxem všeho je, že i přesto, že dítě si šlo jen pro vysvědčení a ve škole strávilo pouhou půlhodinu nebo hodinu, rodič za ten den nemá nárok na dávku ošetřovného. Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že rodiče chtěli zůstat na ošetřovném právě proto, že „nechtěli své ratolesti poslat do školy“.

Zákon měnit nebude

„Kvůli jednomu dni zákon měnit nebudu. Riziko nákazy koronavirem je stále stejné,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Rodiče dětí však považují přístup státu za nesmyslný, úsměvný až tragikomický. „My jsme s dvěma dětmi byli tři měsíce doma, poctivě jsme se učili a chtěli jsme jim dopřát alespoň to, aby si mohli dojít pro vysvědčení. Za to jsme vlastně trestáni jako rodiče, vždyť je to opravdu jako v Kocourkově,“ svěřila se serveru Zulice.cz Veronika K. z jižních Čech, která ale děti pro vysvědčení poslala.

„Nechtěla jsem je připravit o ten zážitek. Všichni si přeci pamatujeme, jak jsme si poslední den školního roku jako děti šly pro vízo…,“ dodala maminka dvou školáků.

„Cíleně nebudeme pátrat po konkrétních případech, ale zároveň máme povinnost ověřit oprávněnost každé přiznané dávky,“ uvedli zástupci ČSSZ.

Jestliže na dítě neupozorní škola, zaměstnavatel, rodiče nebo někdo jiný, ztráta dávky rodičům nehrozí. Vyplácení ošetřovného, které znamená pro rodiče 80 procent denního základu příjmu, končí 30. červnem.

Nepřehlédněte:  Ke stromům za nově narozené děti můžete nově stromy i adoptovat!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Nepřehlédněte!
Close
Back to top button
Close
Close