Praha

Památný dub u Točné ošetří arboristé

Lesy hl. města Prahy pečují na území hlavního města o 200 památných stromů, z toho je 120 dubů. Jeden z nich roste na území MČ Praha 12, v polích mezi Točnou a Cholupicemi. V pátek 27. března se mu budou věnovat arboristé, kteří z jeho koruny odstraní suché větve a zimní zámotky bekyně zlatořitné.

Doslova ikonický strom, který v roce 2013 bodoval i v anketě Strom roku, má nejen pro obyvatele Točné a Cholupic velký význam. „Loni jsme měli strach o jeho kondici. Trpěl suchem, opakovaným holožírem housenek bekyně zlatořitné a byl necitelně těsně oboráván. Po dohodě s Magistrátem hl. města Prahy proto dub nejdříve prohlédl odborník z Lesů hl. m. Prahy a navrhl několik opatření, která postupně realizujeme. Současně úctyhodný strom pravidelně zalévali cholupičtí dobrovolní hasiči. Je přirozené, že takovou dominantu ochraňujeme a pečujeme i o její okolí,“ říká Eva Tylová (Piráti), místostarostka Prahy 12.

Tomograf odhalí zdraví dřeviny


Vlastní zákrok komentuje Ondřej Palička, ředitel Lesů hl. m. Prahy: „U památného dubu letního v polích mezi Točnou a Cholupicemi provedeme jednoduché arboristické zdravotní zásahy v koruně stromu a nadále budeme také monitorovat výskyt bekyně zlatořitné, která strom napadala v minulém roce. Všechny plánované zákroky vychází z Rozhodnutí o ošetření památného stromu, které vydal odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Naši arboristé každý rok ošetří desítky památných stromů. Předchází tomu důkladné posouzení jejich zdravotního stavu a plánování rozsahu nutných zásahů. Již několik let využíváme k diagnostice zdravotního stavu také akustický tomograf, který nám pomáhá určit rozsah hniloby uvnitř kmene a vyhodnotit vlastní bezpečnost dřeviny.“

Nepřehlédněte:  Loretánská zvonohra hraje po 100 letech jinou melodii
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close