Praha
Nejnovější

OSVČ stály kvůli covidu stát už 19 miliard korun

Osoby samostatně výdělečně činné stály kvůli koronaviru ČR už 19 miliard korun. Finanční správa do dneška přijala přes 833 000 žádostí o vyplacení příspěvku a více než 18 000 žádostí o vyplacení příspěvku společníkům malých společností s ručením omezeným.

V případě OSVČ správa vyplatila 18,5 miliardy korun. U žádostí společníků, které přijímá od minulého týdne, dala zatím 365 milionů korun.

„OSVČ mohou o příspěvek žádat od 9. dubna. Od 12. března do 30. dubna činil maximální příspěvek 25 000 korun, tedy 500 korun denně,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že následně ministerstvo prodloužilo vyplácení příspěvku i po 30. dubnu do 8. června, a to opět 500 korun denně.

Druhá část a další miliardy

Na druhé období ovšem musí OSVČ opět podat žádost, pokud již požádala o příspěvek v prvním období. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700 000 OSVČ.

Zároveň od minulého týdne mohou, jak schválila vláda Andreje Babiše (ANO), žádat o příspěvek společníci malých společností s ručením omezeným. Ti dostanou stejně jako osoby samostatně výdělečně činné 500 korun denně. Od 12. března do 8. června by mohlo jít až o 44 500 korun.

V této souvislosti správa již dříve upozornila, že společníci malých firem musí pro žádosti podávané datovou schránkou použít tu osobní. Ti, kteří již žádost odeslali z datové schránky společnosti a nepodepsali vlastnoručně čestné prohlášení, musí žádost podat znovu. Dále musí společníci podat žádost podat na úřad v místě pobytu společníka, nikoliv v místě sídla společnosti.

Zástupci obcí a krajů kritizují, že vyplácení bonusu připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Nepřehlédněte:  Jsou bezdomovci skutečně tak nedisciplinovaní?
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close