Praha
Nejnovější

Ostuda státu: Unikátní Letenský kolotoč se pořád netočí!

Je to evropský unikát a přitom česká ostuda. Řeč je o Letenském kolotoči, nejstarším dochovaném v Evropě. Ten měl být v tuto dobu už pár let opět v provozu. Namísto toho je zavřený a jeho rekonstrukce stojí. Co za tím vším je?

Jak se zdá, za vším je opět zbytečná, česká a až stupidní byrokracie. Jednadvacet dřevěných koní je sice opraveno, ale prozatím musí čekat v pomyslné stáji. Celková rekonstrukce kulturní památky se totiž stále vleče. Národní technické muzeum (NTM), které historický kolotoč vlastní, má také svázané ruce. Za vším je úřední šiml. Přitom zbytečně. Stačilo by tak málo!

Vedení muzea už před třemi lety slibovalo, že Letenský kolotoč, chlouba a jedna z dávných atrakcí Prahy, se opět roztočí v létě 2018. Máme tu skoro léto 2020 a kde nic, tu nic. Do vypsané veřejné zakázky na dokončení rekonstrukce se totiž nikdo z dodavatelů nepřihlásil, a i když by Národní technické muzeum tisíckrát chtělo využít služeb jiných šikovných rukou, nemůže.

Proto jsme se NTM zeptali, copak se to s raritou stojící na Letné děje, a proč není už v provozu, když se tolik slibovalo? Vždyť vznikla sbírka na renovaci, v níž se vybraly skoro dva miliony korun, a do které se přidaly i známé osobnosti – od Vojty Dyka, přes Simonu Babčákovou, Aňu Gaislerovou, Michala Horáčka až po Jakuba Koháka.

Koně v kolotoči byly v otřesném technickém stavu. Foto: NTM

Opravy bez výběrka

„Výbava interiéru kolotoče včetně koní je již delší dobu opravena. Proběhla tři neúspěšná otevřená výběrová řízení na zhotovitele opravy, do kterých se nikdo nepřihlásil,“ uvedla za tiskové oddělení NTM Jana Dobišíková.

Muzeum však přesto přišlo prý s alespoň drobnou pozitivní zprávou, týkající se dokončení oprav kolotoče.

„V současnosti dokončujeme jednací řízení bez uveřejnění, ještě není podepsána smlouva, takže není možné uvést podrobnosti, ale o dalším vývoji vás budeme informovat,“ podotkla Dobišíková.

Nepřehlédněte:  Pražáci mohou na trh pro zeleninu do Holešovic, ale k okénku

Znamená to, že pokud se do výběrka nikdo nepřihlásil, může zřizovatel nebo provozovatel najít zhotovitele, aniž musí zveřejňovat výzvu. V tomto případě to znamená, že se nejspíš podařilo sehnat někoho, kdo chce památce vrátit její lesk a provoz, když to pro jiné renomované firmy není dost lukrativní zakázka.

Snad se začne točit

„To byl taky důvod, proč se nikdo z velkých firem nepřihlásil. Nešlo o zakázku v řádu desítek milionů, protože pouze ty jsou, alespoň tady v Praze, pro firmy zajímavé. ´Nějaký kolotoč´podle mnohých nejspíš je nezajímá. I když je to škoda,“ sdělil nám zdroj z ministerstva kultury, které je zřizovatelem Národního technického muzea.

Pokud tedy vše půjde dobrou cestou, lze očekávat, že do konce roku by mohly být opravy hotové a v příštím roce by se slavný kolotoč mohl už zase točit.

Všichni doufají, že se Letenský kolotoč začne co nejdříve zase točit. Foto: NTM

Něco z historie Letenského kolotoče:

Kolotoč, který obsahuje vycpaniny 21 koní různých velikostí, potažených pravou koňskou kůží, plněné slámou, se skleněnýma očima, byl postaven v roce 1892 a poprvé se roztočil původně na pražských Vinohradech. O dva roky později jej majitel Josef Nebeský přemístil na Letnou. V Kostelní ulici stojí dodnes. Je nejstarším dochovaným kolotočem v Evropě a od roku 1991 chráněnou technickou památkou.

Původní sedla a uzdění se dochovala u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík.Původní čtyři lavice byly pravděpodobně ve 30. letech 20. století nahrazeny čtyřmi autíčky z nichž dvě jsou dřevěná a dvě plechová. Sloup středové točny je vyzdoben původními třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou. Součástí byl i secesní skříňový orchestrion značky Dalibor od firmy p. Klepetáře v Praze. Ten však byl v roce roku 1994 ukraden, stejně jako původní zvon o výšce asi 30 centimetrů. Kompletní rekonstrukce dřevěného pavilonu proběhla v roce 1995. Teď zbývá opravit interiér.

Unikátních 21 koní prošlo náročnou renovací. Foto: NTM
Letenský kolotoč je technickou památkou. Foto: NTM
Dobový nákres – plán kolotoče. Foto: NTM
Prezentace kolotoče při zahájení oprav v roce 2017
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close