Praha

Nejlevnější galerie plná špičkového umění? Ano, v metru.

Ve čtyřech stanicích metra zahájily Dopravní podnik Praha (DPP) a Galerie hl. m. Prahy (GHMP) výstavu Umění za čarou, která nabízí špičkové umění předních českých umělců.

Umění za čarou je výstava, kterou najdete ve stanicích metra: Můstek A, Florenc B, Náměstí Republiky a Karlovo náměstí. Představí celkem 16 děl od 8 umělců, či uměleckých dvojic, v každé stanici po 4 dílech. Výstava potrvá do 31. prosince 2020.

Metro je na světové špičce

Výstava Umění za čarou navazuje na skutečnost, že podoba nově vznikajících stanic byla v 70. a 80. letech byla svěřena renomovaným umělcům a pražské metro se díky tomu přiřazuje do skupiny světových metropolí, kde jsou podobné realizace, ale také jednorázové umělecké intervence běžné.

Předchůdci dnešní výstavy

Pražské metro od počátku jeho provozu doplňují desítky kvalitních uměleckých děl. Mozaiky, sochy, objekty ale také světelné instalace jsou jeho součástí již od jeho zprovoznění v roce 1974. Řada z nich byla v minulých letech poškozena nebo dokonce zcela odstraněna. Díla světově uznávaných umělců, jakými jsou Stanislav Kolíbal, Václav Cigler, dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, Františka Víznera a mnoha dalších dotvářela či stále dotváří unikátní tvář metra v Praze.

Marie Foltýnová z GHMP, na vernisáži… Foto IvanKuptík

„Projekt bude mít samozřejmě pokračování, město v rámci programu Umění pro město uvolnilo finance  na podporu současného umění ve veřejném prostoru,“ uvedla Marie Foltýnová, kurátorka veřejné plastiky Galerie hl.m.Prahy, která  má velký podíl na vzniku celého projektu.

Co s prázdnými plochami?

Výstava Umění za čarou představí výběr výjimečných děl silných uměleckých osobností, jako je Jiří Kovanda, Markéta Othová, Krištof Kintera, Timo, Lucia Sceranková, Ondřej Přibyl a umělecká dvojice Lukáš Jasanský – Martin Polák a Hynek Alt – Aleksandra Vajd. Část děl je už v majetku GHMP. Výběr stanic vychází z faktu, že na designovém obložení nástupišť zbyly po bývalých reklamních nosičích prázdné plochy. Ty před svým odstraněním poslouží jako platforma pro umělecký projekt.

Nepřehlédněte:  Hádky v Praze kvůli dražšímu parkování: Nesmysl, říkají odpůrci
Ze stanice Můstek metro A. Foto Ivan Kuptík

Kurátoři projektu: Anna Švarc, architektka pražského metra a Fuczik, nezávislý kurátor

Odborná spolupráce: Jitka Hlaváčková, kurátorka GHMP

Grafická úprava: Anymade Studio

Organizační spolupráce: Marie Foltýnová, Jana Smolková – GHMP

Finanční prostředky na výstavu poskytl Magistrát hl. m. Prahy prostřednictvím programu Umění pro město na podporu současného umění ve veřejném prostoru.

Náměstek primátora Adam Scheinherr s architektkou metra Annou Švarc na vernisáži. Foto Ivan Kuptík
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close