PrahaZdraví
Nejnovější

Necháte se očkovat proti chřipce? Proč meziročně poklesla?

Hygienická stanice hlavního města Prahy dnes vydala pro některé překvapivou zprávu: chřipka meziročně výrazně poklesla. Tím vyvstává otázka: je vhodné se tedy vůbec očkovat?

Uplynulá chřipková sezóna měla v Praze méně závažných průběhů i úmrtí než v sezóně předchozí, pražští hygienici přesto doporučují se na začátku příští sezóny nechat očkovat.

HSHMP zaznamenala v uplynulé chřipkové sezóně 2019/2020 menší počet závažných průběhů i obětí ohledně akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky než v sezóně předchozí 2018/2019. „Počet obětí klesl pětinásobně a závažných průběhů téměř dvou a půl násobně. Na mírně vyšší úrovni se pohybovala jen celková nemocnost chřipkou a akutními respiračními infekcemi v přepočtu na 100 000 obyvatel. Tyto údaje plynou z aktuálně uzavřených statistik HSHMP,“ upřesnil mluvčí Zbyněk Boublík.

Srovnání sezón 2018/2019 a 2019/2020

SezónaPočty závažných průběhůPočty úmrtíNejvyšší nemocnost v přepočtu
na 100 000 obyvatel
Číslo kalendářního týdne
2019/20203971595 5.
2018/201992351554 6.
Zdroj dat: HSHMP

Hygienici jednoznačně – očkovat!

Celý průběh uplynulé chřipkové sezóny měl atypický průběh: začátkem března Praha zaznamenala první případy onemocnění covid-19 a v populaci se všeobecně začala dodržovat daleko přísnější hygienická opatření – nošení roušek, důkladnější hygiena rukou, omezení společenských kontaktů, řada lidí zůstávala doma.

„Tyto skutečnosti měly evidentně velký vliv na snížení závažných průběhů chřipky i počtu obětí, a to přesto, že tyto předpoklady nemáme prozatím relevantně verifikovány. Navíc izolované kmeny chřipky v ČR letos nevykazovaly významné odlišnosti od kmenů v předešlých letech, tudíž byly dobře pokryty také složením vakcíny proti chřipce, která pro dnes již ukončenou chřipkovou sezónu byla k dispozici,“ uvedla na vysvětlenou ředitelka Zdeňka Jágrová.

Nepřehlédněte:  Středa rozhodne: Budeme sportovat? Cestovat? Nakupovat?
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close