Praha

Národní galerie odmítla, Plato po cenách Chalupeckého sáhlo

Pražská Národní galerie vypověděla Společnosti Jindřicha Chalupeckého spolupořadatelství výstavy laureátů Chalupeckého ceny. Po výstavě laureátů sáhla ostravská galerie Plato.

Ředitelka zrušila výstavu laureátů

Organizační tým Společnosti Jindřicha Chalupeckého obdržel zprávu od generální ředitelky Národní galerie Praha Anne-Marie Nedoma, která se bez předchozího jednání rozhodla vzhledem k  pandemické situaci zrušit dlouho plánovaný podzimní termín výstavy letošních finalistek a finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého pro vizuální umělkyně a umělce do 35 let. Z umělecké scény se následně zvedla vlna solidarity a snaha nalézt alternativní řešení pro uskutečnění výstavy, do jejíž přípravy již organizátoři i participující umělkyně a umělci vložili nemálo času i finančních prostředků. „Jakkoli musí celá společnost i kulturní obec přistupovat vážně k veškerým omezením a vzniklým obtížím s realizací připravovaných projektů, považujeme v takové situaci za klíčový vzájemný dialog a podporu, kterou bychom očekávali právě i od Národní galerie,“ zareagovala ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová, která bude společně s Veronikou Čechovou také kurátorkou letošní výstavy laureátů.

Výstava míří do Ostravy

Laureáti ovšem dlouho bez možnosti vystavovat nezůstali. Ozvala se ostravská galerie Plato, která se zaměřuje na experimentální umění. Výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého se tak letos úplně poprvé představí po tradiční Praze a Brně také v Ostravě. Tato změna se kromě společné výstavy letošních finalistek a finalistů dotýká také výstavy zahraničního hosta – mezinárodního uměleckého dua autorek Pauline Boudry a Renate Lorenz, dlouhodobě žijících a působících v Berlíně.

Kritika Národní galerie

„Výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého patří k důležitým orientačním bodům současné umělecké scény. Rozhodnutí generální ředitelky Národní galerie v Praze zrušit podzimní termín pro její konání není obhajitelné ani v kontextu potíží, jimž bezesporu musí čelit naše přední muzejní instituce v důsledku omezení souvisejících s pandemií. Jakkoli se nynější dramaturgie Plato opírá o původní projekty, přišlo nám v rámci zcela základního pocitu solidarity s celou uměleckou scénou naprosto logické nabídnout pořadatelům Ceny Jindřicha Chalupeckého naše prostory a produkční zázemí jako alternativu pro uskutečnění letošní výstavy. Podzim bude i pro nás velmi náročný, ale nepochybuji o tom, že výsledek naší spolupráce bude stát za to,“ vyjádřil se umělecký ředitel Plato Marek Pokorný. Výstava se uskuteční v říjnu.

Nepřehlédněte:  Plaga chce respirátory pro kantory!

Galerie Plato sídlí v bývalém obchodním domě Bauhaus. V objektu se konají výstavy, přesto interiér působí vzhledem k velké rozloze prázdným dojmem. Z tohoto pohledu výstava letošních laureátů nebude problém.

Finalisté Chalupeckého ceny

Finalisté 31. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého: Jakub Choma, Anna Slama & Marek Delong, Alma Lily Rayner, Marie Tučková, Jiří Žák a Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky (Jan Kolský, Vojtěch Märc, Matěj Pavlík a Peter Sit)
Zahraniční hostky: Pauline Boudry a Renate Lorenz
Kurátorky: Veronika Čechová, Karina Kottová
Termín výstavy: polovina října 2020 – leden 2021

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close