Praha

Hamáček na krizi, Prymula na chytrou karanténu

Po epidemiologovi Romanu Prymulovi převzal vedení  krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Prymula se bude věnovat projektu tzv. chytré karantény, který se testuje na jižní Moravě.

Hamáček se dosud věnoval především nákupům a distribuci ochranných prostředků a řídil krizový štáb ministerstva vnitra. Opozice už dávno před tím upozorňovala, že by bylo lepší, aby štáb vedl Hamáček.

Co je chytrá karanténa?        

Cílem chytré karantény je zmapovat pomocí mobilních dat (mobilní telefon, platební karta) pohyb nakažených a izolovat lidi, které mohli nakazit. Podstatou ale je, že se sledováním musí nakažený souhlasit. Tým armádních specialistů se pak věnuje odběrům vzorků lidí, s kterými přišel nakažený do styku. Osvědčí-li se tento projekt, pak bude zaveden v celé ČR a díky tomu by mohla být alespoň zmírněna celoplošná opatření proti koronaviru.

Izraelci do toho jdou také

Izraelská armáda chce využívat software analyzující data z mobilních telefonů, k lokalizaci lidí, kteří se mohli nakazit koronavirem. Ti by následně mohli být testováni. Software má poskytnout izraelská firma NSO Group, specializovaná na špionážní techniku.

Prokurátor posoudí, zda jde o šmírování

Takzvaný „koronametr“ ale ještě musí schválit vláda, ale i generální prokurátor, který může kvůli ochraně soukromí využití sofware zakázat. . Projde-li to u něj, Izrael mohou spustit software do 48 hodin.

Nepřehlédněte:  Bude to bomba, nebo ne? CNN Prima News startuje 3. května
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close