Praha

Ministr Vojtěch: O nákupu pomůcek, Prymulovi i chytré karanténě

Pondělkem v podstatě končí „koronavirová krize“, respektive ta největší restriktivní opatření. Venku už nebudou muset mít, až na výjimky, roušky, část dětí se vrací do škol a otevírají se i restaurace a památky. Co říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) o nákupu zdravotních pomůcek, chytré karanténě i svém „sokovi“, končícím náměstkovi Romanu Prymulovi?

Nákupy pomůcek byly v pořádku

Ministerstvo zdravotnictví, které bylo kritizováno za předražené nákupy respirátorů, nakupovalo ve srovnání s ostatními veřejnými institucemi za průměrně nižší ceny.

„Neuskutečnilo ani většinu objednávek u firem, které mají sídlo v daňových rájích nebo jsou jinak kontroverzní,“ řekl v ministr Vojtěch pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Nechal si prý vypracovat analýzu srovnávající nákupy ministerstva vnitra a jiných veřejnoprávních subjektů, jako jsou města, kraje či policejní a hasičské sbory. A obhajuje to tím, že v podstatě některé věci nakoupil resort v podstatě velmi levně!

Roušku od pondělí může ve většině sundat i ministr Vojtěch. Foto: Facebook

Respirátory pod cenou

„Vychází to, že my jsme u respirátorů FFP2 a FFP3 pod cenou na trhu. Ministerstvo nakupovalo respirátory nejvyšší třídy FFP3 průměrně za 148 korun, zatímco například u policejního prezidia to bylo 348 korun,“ podotkl ministr.

Ceny podle něj velmi oscilovaly a nedalo se mluvit o trhu v běžném smyslu. V tomto prostředí dělat nějako tržní cenu v místě a čase obvyklou je prý podle něj zkrátka nemožné.

V dubnu kritizovali opoziční Piráti nákup ministerstva od problematických firem, jejich předseda Ivan Bartoš v interpelaci ve Sněmovně uvedl, že objednalo respirátory za 1,2 miliardy korun od společnosti La Fabrica, která do té doby nevykazovala žádnou činnost.

Ve finále firma dodala pomůcky asi za 500 až 600 milionů a zbytek ministerstvo stornovalo kvůli nevyhovující kvalitě. Je běžné, že podnikatelé mají založené společnosti, které v případě potřeby použijí,“ podotkl Vojtěch.

Nepřehlédněte:  Praha obnovila historický přívoz z 13. století, je i atrakcí

Ministr zdravotnictví promluvil i o svém končícím náměstkovi Romanu Prymulovi. Nevidí jako problém, že má být novým vládním zmocněncem pro zdravotnictví.

Adam Vojtěch prý s Romanem Prymulou problém nemá. Foto: Archiv ČT

Problém s Prymulou nemá

„Budeme nadále spolupracovat a pracovní vztahy mezi námi zůstávají korektní. Za problematické a nekolegiální jsem považoval jen některé výroky pana Prymuly v době,“ podotkl Adam Vojtěch.

Jedním z důvodů pro Prymulův odchod z ministerstva je to, že nezískal bezpečnostní prověrku. Sám už dříve uvedl, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity. To ale ministr odmítl s tím, že povinnost prověrek se zavedla už v loňském roce, tedy dlouho před pandemií, a že všichni náměstci kromě Prymuly prověrku získali. Na místo nového náměstka po Prymulovi vypíše výběrové řízení podle služebního zákona.

K projektu chytré karantény Adam Vojtěch sdělil, že stát vyjde na zhruba 200 milionů korun, a že jednotlivé krajské hygienické stanice budou muset přijmout dohromady zhruba 150 lidí.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close