Praha

Měla by zůstat Viktorka Žižkov v Praze 3?

Žižkovská „Viktorka“ byla založena v roce 1903 pod názvem SK Viktoria. Klubové barvy jsou červená, černá a bílá. V roce 1925 se stal klub zakládajícím členem první profesionální ligy v republice.

V počátcích patřila žižkovská Viktorka podle Wikipedie společně se Spartou a Slavii k tomu nejlepšímu v lize a v sezóně 1927/28 získává svůj první a zároveň i poslední titul mistra republiky. Své domácí zápasy dnes odehrává na stadionu FK Viktoria Žižkov s kapacitou 5 600 diváků.

Klub patří soukromé osobě, stadion Žižkovu

Zatímco stadion je ve vlastnictví Prahy 3 a její radnice, klub patří soukromému vlastníku Martinu Loudovi. Ten je současně majitelem i třeba v sousedství stojícímu domu Radost – dříve Dům odborů. Vyjednávání mezi městskou částí a majitelem fotbalového klubu Viktoria Žižkov Martinem Loudou o budoucnosti profesionálního fotbalu na Žižkově pokračuje.

Praha 3 deklarovala zájem na tom, aby i v budoucnosti fotbal na Žižkově zůstal. Dne 12. května radnice od vlastníka klubu obdržela nabídku na FK Viktoria Žižkov odkup celého stadionu i s příslušnými pozemky za odhadní cenu. Nabídka byla spojena s příslibem dalších investic do oprav stadionu a dlouhodobým plánem na přípravu výstavby nového moderního stadionu. Fotbalový klub požadoval, aby k uskutečnění prodeje došlo ve velmi krátkém termínu, a to v průběhu června 2020.

Radnice odkup stadionu odmítla

Návrh na odkup stadionu, který udělal Martin Louda radnici, není v této podobě dle starosty Jiřího Ptáčka realizovatelný. Aktuální poslední květnový den dali žižkovští radní usnesení, které počítá s investicí do stadionů ve výši 25 milionů a symbolický pronájem za 1 Kč.  

Podle starosty Ptáčka je několik variant

 „V takto krátkém časovém horizontu a v těchto parametrech vnímáme prodej stadionu jako nerealizovatelný. V případě, že se fotbalový klub skutečně rozhodne na tomto místě postavit zcela nový stadion a svůj záměr prokáže konkrétním projektem včetně studie proveditelnosti, je bezpochyby otevřena cesta ke spolupráci,“ komentuje nabídku na odkup stadionu starosta Jiří Ptáček (TOP 09).

Jako vhodná forma spolupráce se dle Ptáčka jeví například možnost dlouhodobého pronájmu pozemku (až na 99 let), případně PPP projekt, do kterého by Praha 3 za jasných podmínek pozemek vložila. „Prioritním zájmem městské části je, aby pozemky v dlouhodobém výhledu zůstaly zachovány pro sportovní účely a nehrozilo riziko, že bude jejich využití změněno k developerské výstavbě,“ dodává Ptáček.

V této souvislosti je třeba podotknout, že v minulosti byla městské části doručena řada nabídek od developerských společností, které o koupi stadionu (pozemku) projevily zájem. „Praha 3 je připravena bezodkladně realizovat následující kroky s podmínkou, že bude stadion sloužit k fotbalových utkáním,“ uzavírá starosta.

Radnice plánuje toto:

1) Městská část ve spolupráci s fotbalovým klubem a magistrátem připraví harmonogram oprav na následující dva roky dle požadavků FAČR ve výši 25 milionů.

Nepřehlédněte:  V Praze nejvíc covidem nakažených od jara, včetně člena Hradní stráže

2) Fotbalovému klubu Viktoria Žižkov dostane novou nájemní smlouvu na dobu 10 let za symbolickou jednu korunu. Klub tak ušetří ročně 12 mil. korun. 

3) Klub bude jediným výhradním nájemcem a správcem, který bude mít možnost uzavírat podnájemní smlouvy, přičemž příjmy z těchto smluv půjdou ve prospěch fotbalového klubu.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close