Praha

Maturita z matematiky. Studenti jásají, Klaus mladší varuje…

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu školského zákona týkající se zrušení povinné maturitní zkoušky z matematiky, která měla být zavedena již od příštího školního roku. Žáci středních škol, kteří v uplynulých týdnech poslali zákonodárcům přes pět stovek dopisů, jsou tak konečně obeznámeni s tím, jak bude jejich maturitní zkouška vypadat.


Školský zákon, zakotvující státní maturitu z matematiky jako povinnou již od příštího školního roku, měly za cíl upravit dvě novely: opoziční (sněmovní tisk č. 506), která byla zamítnuta v prvním čtení, a vládní (sněmovní tisk č. 645). Ta postoupila z prvního čtení a byla projednána školským výborem.


Vládní návrh na zrušení byl školským výborem podpořen, kuriozní byl ale návrh pozměňovací, který aktuální stav pouze o dva roky odkládal. V průběhu jednání ve školském výboru došlo prvně k jeho podpoře, nakonec se však výbor rozhodl k odkladu nevyjádřit.


O novele i jejím pozměňovacím návrhu dnes hlasovala Poslanecká sněmovna ČR. Proti novele se postavila část poslanců z ODS a všichni přítomní z KSČM, zbytek poslanců ji podpořil, případně se hlasování zdržel. Hlasů pro bylo 72 s kvórem pro přijetí 50. Pro novelu je příznivá situace i v Senátu, veto prezidenta se neočekává, výsledek je tak zřejmě finální.


„Jsme rádi, že poslanci dali na názory odborníků, ale i nás středoškoláků a našich učitelů a rodičů. Schválení novely by měl být impuls pro ministerstvo, aby připravilo akční plán pro zkvalitnění kvality výuky matematiky a začalo poskytovat učitelům co největší podporu ve výuce toho předmětu,“ uvedl Viktor Schilke, předseda České středoškolské unie.
Naopak učitel a lídr politické strany Trikolóra Václav Klaus mladší si na svém facebookovém profilu posteskl: „Sněmovna dnes podlehla v boji o hlasy prvovoličů. Bohužel na úkor vzdělanosti… Jako učitel vím, že co se nezkouší, to se neumí. Neotestovat znalosti z matematiky jako základního předmětu (po češtině nejvyšší hodinová dotace) je chyba. Toto rozhodnutí bude mít velké ekonomické dopady.“

Nepřehlédněte:  Miloš Zeman v nemocnici: Musí na operaci!
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close