Praha
Nejnovější

Maturantka Viktorie: Vyštípají české studenty z přijímaček na „vejšku“ ti slovenští?

Česká středoškolská unie (ČSU), organizace zastupující české středoškoláky, apeluje na vysoké školy, aby vzaly v potaz aktuální situaci a nabídly svým uchazečům upravené podmínky přijímacího řízení, které by zajistily rovnou výchozí pozici pro české i slovenské studenty.

Každému se prý měří jinak

Ačkoliv se čeští středoškoláci nyní připravují k přijímacím zkouškám na vysokou školu, stejně jako na maturitní zkoušku, Slovákům byla maturita vzhledem k pandemii odpuštěna a nahrazena průměrem známek z vysvědčení. Mezi českými studenty se proto nyní šíří panika, neboť se obávají znevýhodnění oproti vrstevníkům ze Slovenska, kterých na českých vysokých školách stále přibývá (v roce 2018 činil jejich počet téměř 22 tisíc). Středoškoláci se také bojí, že mezi termíny přijímacích a maturitních zkoušek nebude dostatek času na odpočinek a řádnou přípravu.

Studentka Viktorie: nemůžeme konkurovat

„Jsme v situaci, kdy se nám budou překrývat termíny maturit a přijímacích zkoušek. Jeden den maturita, druhý den přijímací test na druhé straně republiky. Je nadmíru jasné, že v takové situaci nemůžeme konkurovat slovenským studentům, kteří se teď v kuse připravují měsíc a půl na přijímací zkoušky,” popisuje Viktorie, studentka maturitního ročníku gymnázia v Kralupech nad Vltavou.

Veronika Elznicová, 1. místopředsedkyně středoškolské unie, dodává: „Jako nejvhodnější z nabízených řešení se jeví posunutí termínu přijímacích zkoušek na červenec či srpen. Ačkoliv tato možnost neuleví českým studentům s množstvím přípravy na nadcházející zkoušky, dovolí jim lépe si rozvrhnout čas určený k přípravě a zaručí řádné oddělení termínů přijímacích a maturitních zkoušek tak, aby nemohlo dojít k jejich vzájemnému krytí.”

Již více než dva tisíce studentů se na Facebooku připojilo k iniciativě Férové přijímačky na VŠ 2020, která upozorňuje na nerovnost podmínek. K tématu se vyjádřil na svých sociálních sítích také senátor Zdeněk Hraba (STAN). Na situaci již reagovaly například některé fakulty na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně úplným prominutím přijímacích zkoušek či Stavební fakulta ČVUT posunutím termínu zkoušek na září.

Nepřehlédněte:  Praha 6 hradí zajímavé projekty, využití dešťovky či pozorování včelstev
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close