PrahaZdraví

Má souvislost COVID-19 s požíváním alkoholu? Přidejte se ke studii

Evropa zjišťuje spotřebu alkoholu v době koronaviru, účastnit se mohou i Češi. V souvislosti se šířením onemocnění COVID-19 v Evropě totiž byla vládami evropských států přijata celá řada opatření, která vedla ke změnám v našem každodenním životě doma i na veřejnosti, a to včetně změn v pití alkoholu. Cílem celoevropského výzkumu je zjištění souvislostí mezi aktuální pandemií SARS-CoV-2 a spotřebou alkoholických nápojů.

Výzkum o vztahu Evropanů k alkoholu za současné epidemiologické krize probíhá on-line. Šetření na téma alkohol a SARS-CoV-2 právě započalo, přičemž dotazník bude přístupný dva měsíce, tj. do června 2020.

Až do června 2020

„Vyplnění dotazníku by nemělo zabrat více než 10 minut. Šetření je zcela anonymní. Jméno, ani žádná jiná informace, která by identifikovala konkrétní osobu, nebude zaznamenána či jakkoliv spojována s odpověďmi,“ uvádí Miroslav Barták, autor české verze dotazníku a vedoucí Centra veřejného zdraví se zaměřením na alkohol při Klinice adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.

Jde o rozličnost různých názorů

„Zajímáme se o zachycení různých názorů a oceníme zájem o účast v tomto on-line šetření. Tato vysoce nestandartní doba přináší změny chování v mnoha oblastech a pro nás je důležité získat co nejrelevantnější informace z oblasti konzumace alkoholu v naší populaci, a to i pomocí tohoto šetření. Sama jsem již dotazník vyplnila, stačí na to pár minut,“ uvádí národní koordinátorka pro oblast protidrogové politiky Jarmila Vedralová.

Alkohol z celé Evropy

Jak dodává vedoucí centra Barták, šetření by mělo přispět k zodpovězení otázky, jak se změnil, nebo nezměnil vztah obyvatel k alkoholu v důsledku přijatých epidemiologických opatření. Výzkum zároveň porovná situaci v České republice s dalšími zeměmi Evropy. Dotazník vznikl jako výsledek spolupráce odborníků na závislosti z různých evropských výzkumných organizací včetně Technické univerzity v Drážďanech či španělské Hospital Clínic de Barcelona. Celkem je k dispozici 15 jazykových verzí dotazníku.

Nepřehlédněte:  Rozhádaní synové slavného Smoljaka chtějí do Senátu za Prahu! Kdo z nich má šanci?

Česká verze dotazníku https://bildungsportal.sachsen.de/umfragen/limesurvey/index.php/684654?lang=cs

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close