Praha

Loretánská zvonohra hraje po 100 letech jinou melodii

Po zhruba 100 letech se změnila  melodie, kterou hraje automat loretánské zvonohry. Místo písně Tisíckráte pozdravujeme Tebe ode dneška od 18 hodin zní každou hodinu melodie barokní mariánské písně Maria, Maria, nad sluce jasnější.  

„Faktem je že, píseň Tisíckráte pozdravujeme Tebe byla nastavena na automatu již před více než 100 let, ale to jen proto, že se postupně zapomnělo, jak se má tento mechanismus používat,“ píše se v zprávě vydané správci Lorety.

Je to návrat k tradici

 Automat zvonohry byl totiž navržen tak, aby se melodie mohly relativně snadno a často měnit, v tom byl jeho půvab. Je doloženo, že v 18. století se písně měnily třeba i 10-12x ročně, podle svátků a střídajících se období církevního roku. Takže změna je vlastně návratem k tradici.

Kovové lišty hrají

Píseň Maria, Maria automat už prokazatelně hrál, v době poslední změny byla tato melodie tou druhou alternativní. Díky umu a schopnostem loretánského regenschoriho pana Radka Rejška byla píseň nastavena na druhou sadu 64 lišt původními barokními kovovými kolíčky, které vymezují melodii na tónovém válci automatu zvonohry.

Takhle vypadá notový zápis pro automat, který může hrát i pomocí kláves. Zdroj Loreta.cz

Změna  pomůže i jinak

V Loretě počítají, že změny melodií v budoucnu budou provázet chod zvonohry častěji. Je to totiž dobré i pro vzácný mechanismus.  Dlouhodobé nastavení  unikátnímu stroji, který písně hraje, vůbec neprospívá..cz

O Zvonohře

Hraje od konce  17. Století, kdy ji kostelu věnoval malostranský obchodník Eberhard z Glauchova. Autorem 27 zvonků je amsterodamský městský zvonař a dělolijce Claude Fremy. Hrací mechanismus sestavil a na hodinový stroj napojil pražský hodinář Petr Neumann. Kromě automatického přehrávání lze zvonkohru obsluhovat i pomocí klaviatury. Má rozsah dvě a půl oktávy a dodnes se na ní hraje o církevních svátcích. Svěcení zvonků v Loretě roku 1695 před jejich umístěním na hodinovou věž se stalo velkolepou slavností. Každý zvon měl svého kmotra z řad vysoké šlechty, nad prvním z nich převzal patronát sám císař Leopold I.

Nepřehlédněte:  Líbačka pod třešní, aneb Hormonální exploze se blíží
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close