Praha

Léto na pražských náplavkách – 1. – pravobřežní Rašínovo nábřeží. Zajděte se najíst do kobky

Náplavky jsou pro Pražany symbolem odpočinku a setkávání. Zejména v letních měsících se břehy Vltavy v centru města každoročně těší velkému přívalu návštěvníků. Nyní po přísných hygienických opatřeních náplavky začínají zase ožívat.

Provozovatelé svých podniků v nově zrekonstruovaných kobkách lákají návštěvníky na jídlo z lokálních surovin, kvalitní fair trade kávu nebo pivo z malých pivovarů. Kutilové si tu mohou v dílnách zapůjčit nářadí a kulturní nadšenci navštívit různé výstavy. Co dalšího se teď dá na náplavkách podniknout a jaké novinky se na léto připravují?

Na obou náplavkách se od loňského podzimu postupně otevřelo celkem 6 kobek na Rašínově nábřeží, kde jsou gastro provozy, galerie, bary, a 2 kobky sloužící jako veřejné WC. Na Hořejším nábřeží potom 9 kobek, kde jsou gastro provozy, galerie, dílny, bary a komunitní/kurátorská Kobka č.17 a 2 kobky sloužící, jako veřejné WC. Všechny kobky jsou klimatizované, vybavené topením i protipovodňovým opatřením.

Pražané si už dávno oblíbili náplavky zejména pro nákupy na sobotním farmářském trhu, odpolední procházky, rozmanité kulturní akce nebo jen večerní drink a posezení s přáteli. Oblast kolem řeky u Rašínova a Hořejšího nábřeží navíc prošla v předminulém a minulém roce rozsáhlou rekonstrukcí, která dala v prostorách nábřežních zdí vzniknout tzv. kobkám nabízejícím návštěvníkům ještě bohatší program.

Do kobek na Pražských náplavkách se vrátili buď původní nájemci, nebo byly loni nabídnuty soukromým zájemcům o pronájem ve výběrovém řízení. Ve svém provozu tak bude pokračovat Pražská paroplavební společnost, která zde bude provozovat galerii spojenou s historií Vltavy, vody a paroplavby, a v činnosti hodlá pokračovat i Bajkazyl.

Kobky nabízejí zábavu, vzdělávání i skvělé jídlo

Na každou kobku byl vypsán záměr, který určoval, zda by se v ní měla nacházet kavárna, bar nebo galerie. Smlouvy s nájemci uzavírá společnost Trade Centre Praha (TCP) na dobu neurčitou. V případě migrujících lodí, jako je například Cargo Gallery, aktuálně zaparkovaná na Hořejším nábřeží, se místo pronajímá na třicet dní. Pozice Cargo Gallery se tak brzy přesune za botel Admirál.

Nepřehlédněte:  Od čtvrtka už můžeme do dalších zemí

„Jsem rád, že se náplavky těší takové oblibě a že se podařilo vybrat zajímavou skladbu provozovatelů. Je tu k dostání dobré jídlo, k dispozici jsou zajímavé bary a návštěvníci mohou využít také různé vzdělávací a volnočasové aktivity. U řeky se dá příjemně strávit celý den, opravdu každý si tu přijde na své,“ řekl Jan Chabr (TOP 09), zastupitel hlavního města Prahy a radní pro správu majetku. „Výběrem nájemníků jsme se snažili najít také rovnováhu mezi návštěvníky a sousedy a přidat dosavadnímu zábavnímu prvku větší hodnotu.“

Například Kobku číslo šest vede Tiskárna na vzduchu, která svůj prostor pojmenovala Lab a která zde otevřela zero waste bistro. Lab spolupracuje s lokálními dodavateli surovin a v jejich nabídce občerstvení se projevuje důraz kladený na minimalizaci odpadu.

Kobku číslo 16 provozuje pod názvem DOK16 Městská knihovna v Praze. Nejedná se o standardní pobočku knihovny, ale o sousedskou dílnu, která je otevřena všem, kdo chtějí poznat radost z práce vlastních rukou, komu chybí doma vlastní nářadí nebo chce jen sdílet radost z tvoření. Přestože si zde nelze knížky půjčovat, vracet ani rezervovat, knihy budou nabízeny a to formou „čtenáři čtenářům“ nebo na principu knihobudek.   

Dílna se zájemcům otevře také v kobce s číslem 10. Sympatická kavárna, nabízející čepované pivo z Pivovaru Kamenice nad Lipou nebo vyladěnou kávu Puro Fairtrade Coffee, otevře své vnitřní prostory všem, kteří si potřebují něco vyrobit nebo opravit a nemají kde a čím.

V Devítka kobce si mohou návštěvníci vychutnat výbornou kávu, míchané drinky či domácí limonády. Podávají se tu taky sandwiche a zákusky a každý víkend se tu koná grilovačka. Aktuálně v kobce číslo devět navíc probíhá výstava děl mladého malíře a sochaře Martina Prachaře.

„Jsme rádi, že se po přísných karanténních opatřeních na náplavky postupně zase vrací život. Jednotlivé provozy se otevírají a návštěvníci se seznamují s novým designem architekta Jana Jandy,“ řekl Petr Hozman, kurátor náplavek ze společnosti TCP. „Jako kurátor se v rámci svých pracovních povinností snažím setkávat nejen s jednotlivými nájemci, kteří jsou otevřeni i vzájemné spolupráci a smysluplnému propojení svých aktivit.“

Nepřehlédněte:  Na magistrát jedině přes termokameru
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close