Praha

Kradou a troufnou si i na svačinu

Za největšího zloděje  mezi ptactvem je považována straka, jejíž jméno se stalo synonymem pro slovo zloděj. Kradou rády lesklé předměty a tahle jejich slabost se dostala i do některých filmů a dokonce i detektivek.  Nejsou samy.

Kradou i  jejich příbuzní – kavky. Je jich plná Praha a není divu. Zemědělská velkovýroba kavky vehnala do náruče měst a  je jich tu čím dál tím víc. Jen s tím hnízděním je potíž. Nicméně se jim dobře žije. Tu kavku uvidíte vylétat  z otevřené popelnice, jindy z odpadkového koše, poskakuje kolem povalujících se turistů na trávě a čeká, co jim upadne . Turisté nejsou, ale kavky vědí jak na to.

Vytáhla svačinu ven a odletěla nakrmit rodinu… FotoIvan Kuptík

Podařilo se nám zachytit část trestného činu krádeže. Kavka  ukradla z parapetu jednoho z pražskcýh hotelů, kde se usídlili turisté uvízlí kvůli viru v ČR. Někdo z nich si odložil na parapet malý toust. Kavka, která poletovala kolem, uviděla neznámý předmět… Dohopkala k němu: A vono to je k žrádlu! Klovla, vylekla toust ven a nakonec s ním uletěla. Není divu,  je doba hnízdění a monogamní kavky se starají o potomstvo  zobákem společným a nerozdílným…

Když zabrousíte na stránky renomovaných ornitologů dozvíte se, že jde skutečně o zajímavého ptáka. Oči s tmavou panenkou a modrou duhovkou připomínají korálky. Je to zřejmě jediný pták, který ví, že se na něj díváte, i když je vaše hlava natočena jiným směrem. Dají se lehce ochočit a navíc tu a tam nevydávají jen svoje ťak, ale dovedou údajně i zaštěkat jako váš pes. I když jsou lehce ochočitelné, nevybírejte je z hnízd. Ony sice kradou , ale člověk by krást neměl.

Nepřehlédněte:  Stáhněte si: Nová dopravní mapa Prahy je absolutně podrobná
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close