Praha

Kongresové centrum obohatí nová hala i veřejné akce

Okolí Kongresového centra Praha (KCP) projde do několika let zásadní proměnou. Těžit z toho bude nejen samotné centrum, ale rovněž obyvatelé Prahy 4, zahraniční delegáti či návštěvníci nedalekého Vyšehradu. Takový cíl má před sebou Lenka Žlebková, v historii KCP jeho první generální ředitelka.


Nejzásadnější novinkou, která asi neujde pozornosti žádného návštěvníka KCP, bude výstavba nové haly na jižní straně, tedy v prostoru současného parkoviště. „Bude prioritně určena pro doprovodné výstavy během lékařských a vědeckých konferencí, ale také pro menší expozice či galavečery,“ prozradila Lenka Žlebková. „Byl to náš velký handicap, protože nyní máme výstavní plochu jen ve foyeru budovy, a proto se nám nedařilo do Prahy získat některé velké akce,“ poukázala ředitelka především na ekonomický důvod výstavby. Hlavnímu městu, ale především do veřejných rozpočtů totiž KCP ročně přispívá částkou až 500 milionů korun, s novou halou by se tato suma mohla zvýšit o další desítky milionů Kč.

Lenka Žlebková je v historii KCP jeho první ředitelkou. Zdroj: KCP

Projekt nové haly byl dvakrát konzultován formou papírových i elektronických dotazníků s místními obyvateli, právě tak jako se zástupci MČ Praha 4. „Lidé chtěli mít v hale většinou odpočinkovou zónu, posedět si. Proto by měla být v přízemí malá kavárna nebo bistro a venku příjemné posezení s lavičkami. Také jsme v projektové dokumentaci dbali na minimalizování hluku či vibrací, aby nejbližší sousedé nebyli při stavbě nikterak omezeni ve svých uživatelských právech,“ zdůrazňuje generální ředitelka.

Okolí Kongresového centra se do pár let promění. Vizualizace: KCP

Severní terasa ožije


Nová hala by po získání stavebního povolení mohla být hotova nejpozději do roku 2022. Současně ovšem vedení KCP řeší i revitalizaci severní strany paláce, která nabízí krásný výhled na Pražský hrad. „Na severní terasu chceme vnést více života, naší vizí je vytvořit u kongresového centra místo pro inspirativní setkání především tří skupin – Pražanů, turistů a účastníků kongresů. Úzce proto spolupracujeme s památkovou zónou Vyšehrad, abychom celou lokalitu pozvedli,“ říká Lenka Žlebková.

Nepřehlédněte:  Hřibovy sady umírají žízní

Socha se vrátí

V plánu je pořádání výstav, tanečních zábav či provoz letní kavárny, v září pak v rámci festivalu Czech Design Week i návrat sochy Radostný den sochaře Jana Hány. „Ta byla odstraněna před zasedáním Mezinárodního měnového fondu v roce 2000 a je dočasně umístěna v zahradě našeho hotelu Holiday Inn. I když je poplatná své době, patří k historii našeho centra,“ myslí si Lenka Žlebková, která má k Praze 4 osobní vztah. „Dva roky jsem bydlela na Spořilově a především jeho stará část se mi velice líbila. Teď bydlím kousek za Prahou, ale stále s manželem a se svými třemi syny rádi navštěvujeme Krčský les a oblíbenou restauraci U Krále Václava IV,“ loučí se s úsměvem.

Socha Radostný den se opět vrátí před hlavní budovu. Foto: KCP

Převzato z časopisu Tučňák, měsíčníku MČ Praha 4

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close