Praha

Konečně! Dnes se otevřely řemeslné provozovny či farmářské trhy

Od dnešního rána mohly svoje zákazníky přivítat provozovny řemesel a příbuzných oborů, farmářské trhy i další tržiště, autobazary a autosalóny. Také se mohou konat venkovní tréninky profesionálních sportovců, a to s vyloučením veřejnosti, a malé svatby. Vše za přesně stanovených podmínek.

U všech nově otevřených provozoven platí stejná pravidla jako u zařízení, která byla otevřena už dřív. Tedy: lidé musí udržovat mezi sebou vzdálenost alespoň dva metry. Na místě musí být dostupná dezinfekce rukou, personál musí mít rukavice, které na vyžádání bude třeba poskytnout i zákazníkovi. Nadále samozřejmě platí také ochrana horních cest dýchacích (roušky, respirátory aj.), a to jak ze strany provozovatele, tak zákazníka.

„Při uvolňování obchodů a služeb klíčovou roli hrají stanoviska epidemiologů. Nemůžeme dopustit, aby se nám koronavirus, který ve srovnání s jinými státy zvládáme lépe, rozjel. Na druhé straně nelze mít zavřené obchody a služby věčně, už nyní je nouzový stav pro řadu podnikatelů a živnostníků otázkou holého přežití. Snažíme se to vybalancovat, nastavit restrikce a uvolnění rozumně a v rovnováze. Nepopírám, že je to složité, světová pandemie koronaviru je totiž pro všechny zcela novou zkušeností,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „V příštím týdnu budeme vyhodnocovat Velikonoce a bude-li dobrý trend pokračovat, navrhnu rychlejší uvolňování restrikcí.“


Mezi řemesla s provozovnou a příbuzné obory, které se otevřely, patří například švadlena, kameník, fotograf, obuvník, švec, sklář, tiskař či psí salóny

Kdo dnes mohl otevřít svoji živnost? Zdroj: MPO

Svatebčané v rouškách


„Naše doporučení týkající se uvolnění opatření od pondělí 20. dubna se týkají i vysokých škol a organizace výuky. Co se týče podnikání, platí dříve zmiňována preventivní doporučení pro všechny provozovny, určité specifické požadavky se týkají trhů – například nejsou možné ochutnávky či sportovišť – mj. se nesmí používat společné šatny. Na povolených malých svatbách do 10 lidí musí mít všichni až na novomanžele roušky,“ upřesňuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podrobné informace jsou k dispozici na www.mpo.cz a http://koronavirus.mzcr.cz.

Nepřehlédněte:  Začala druhá vlna uvolňování. Co ode dneška můžete a co trvá dál?

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close