Praha
Nejnovější

Ke stromům za nově narozené děti můžete nově stromy i adoptovat!

Dějiště Praha 10. Znáte radniční mail stromy@praha10.cz? Jeho prostřednictvím se lze přihlásit k novému projektu vršovické radnice, kterým chce podpořit od 1. května ochranu zelených ploch na svém území. Lidé si mohou „adoptovat“ svůj vlastní strom, a následně dohlížet na jeho dobrou kondici: zalévat ho v době sucha či upozornit na případné poškození. Co na to říkáte?

Praha 10 je ve výsadbě stromů dlouhodobě velice aktivní. Velmi úspěšný je například stále probíhající projekt Stromy za narozené děti, díky kterému bylo během 12 let vysazeno přes 4 500 nových stromů. Samozřejmostí je následná kvalitní péče, kontrola a údržba a v případě nutnosti i náhrada uhynulých kusů. Tuto možnost mají rodiče nově narozených dětí vždy při příležitosti slavnostního aktu uvítání občánků do obce, kdy jsou písemnou formou dotázáni, zda mají zájem se projektu zúčastnit. V takovém případě obdrží certifikát se symbolikou projektu, a tím i závazek výsadby nového stromu. Jeden strom připadá pro skupinu maximálně deseti dětí.

A co adopce?

 „Celým projektem chce městská část své obyvatele motivovat k sounáležitosti se svým okolím, ochraně zeleně a celkovému zušlechťování veřejného prostoru. Je založen na bázi dobrovolnosti, „adoptivní rodiče“ si mohou vybrat mladou výsadbu i vzrostlou dřevinu,“ informovala na svém webu radnice. Nebudou přitom přebírat odpovědnost za její stav a údržbu, ta i nadále zůstane na vlastníkovi, na jehož pozemku strom roste. „V neustále se rozrůstajících velkoměstech je každé zelené místo vyvažováno zlatem. Stromy i rostliny jsou totiž stále více zatěžovány okolním prostředím a v poslední době i zhoršujícím se suchem. Jsme rozhodnuti ty naše maximálně chránit, aby lidem dál zpříjemňovaly pobyt ve městě. Snižují prašnost, ochlazují vzduch a zlepšují jeho kvalitu, ale také poskytují útočiště pro mnoho živočišných druhů. Je to záležitost nás všech, proto budeme rádi, když nám naši spoluobčané s péčí o stromy pomohou,“ vysvětluje důvody místostarostka Jana Komrsková (Piráti). 

Nepřehlédněte:  OSVČ: o ošetřovné zažádejte od 1. dubna
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close