Praha

Kdy se oživí chátrající vzpomínka na houslistu Kubelíka?

Pokud cestujete pražskou Michlí, asi vás nikterak nezaujme rozpadající se nízký domek na rohu ulice U Plynárny. Ale měl by. Zde se totiž 5. července 1880, v rodině krejčího, narodil budoucí světově uznávaný houslista Jan Kubelík (1880 – 1940).

Díky svému fenomenálnímu nadání a píli koncertoval doslova po celé zeměkouli a byl, dnešními slovy, světovou megastar. Do Čech se natrvalo vrátil v roce 1938 a o dva roky později zemřel vinou rakoviny v podolském sanatoriu.

Kubelík vyprodával sály po celém světě, například v New Yorku v roce 1911. Foto: Nadační fond Jana Kubelíka


Jeho rodný dům, kam se prý podle pamětníků svážely kytice z jeho koncertů, by se časem měl stát jeho památníkem. Zatím však jsou okna zazděna, nemovitost je posprejována a její omítka opadává.

Rodný dům geniálního houslisty. Foto: Nadační fond Jana Kubelíka
A aktuální stav této nemovitosti… Foto: MD


„Již byl zpracován projekt na rekonstrukci domu a zahájeno jeho projednávání s Národním památkovým ústavem, kterému bylo nutné k projektu doložit i stavebně – historické a stavebně – technické posouzení včetně statiky konstrukcí, “ uvedl pro web Zulice.cz Václav Valentin z Nadačního fondu Jana Kubelíka a pokračuje: „Na tomto základě by mělo být vydáno souhlasné vyjádření památkového úřadu s definovanými podmínkami řešení.“ Nyní jsou však úřední jednání vinou pandemie přerušena.

Nepřehlédněte:  Udženija: Hřib je hovado a vidlák ze Slavičína
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close