Praha

Jeďte do Prahy do hotelu, čím víc nocí, tím víc výhod

Na kampaň V Praze jako doma, jehož součástí je systém podpůrných voucherů, uvolní hlavní město 121 milionů korun. Jde o to, že každý turista, který přespí v hotelu v Praze víc než jednu  noc, bude mít nárok na nějaký bendit,  například na vstup zdarma do památek, které spravuje město.

 „Akce bude zahájena 1. července, měla by skončit 30. září,“ uvedla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). „Projekt je určen na restart cestovního ruchu. Nyní je zaměřen na české turisty. Samozřejmě, podle vývoje situace budeme program případně rozšiřovat i na země, odkud budou moci lidé přicestovat,“ dodala Třeštíková.

Čím více nocí, tím více bodů

Za každou noc navíc získá návštěvník body, které bude moci vyčerpat takových organizacích spravvaných městem  jako je Zoo Praha,  Botanická zahrada Praha, planetárium, Galerie hl. m. Prahy a nebo Muzeum Prahy. Připojí se zřejmě i DOX či Muzeum Kampa. Město by chtělo, aby se připojil Pražský hrad nebo Národní galerie.

Možná by stálo za úvahu lákat turisty i na technické památky. Unikátní je Muzeum MHD pražského dopravního podniku. Foto Ivan Kuptík

Bilance Čechů není dobrá

Na podporu voucherů je vyčleněno 70 milionů korun a na domácí kampaň je dalších  15 milionů, zbytek financí jde na kampaně v zahraničí.  Praha, pokud jde o návštěvu domácích turistů na tom není v srovnání s evropskými metropolemi příliš dobře,  například v Berlíně činí domácí turisté přes 60 procent, v Paříži je číslo obdobné.  Statistiku, kde se uvádí cca 25 procent domácích  ovšem zkresluje fakt, že  jsou do ní započítáni pouze turisté, kteří tráví noc v některém z ubytovacích zařízení.  Turisty, kteří přijíždějí za příbuznými a jsou u nich ubytováni, statistika ani nemůže obsáhnout.

Praha magická se bude líbí všem. Foto Ivan Kuptík

Propad turismu je velký

V prvních třech měsících roku do Prahy zavítalo 1.100 000 hostů, tedy o 27,4 % méně než loni. Přestože v lednu počet návštěvníků ještě vzrostl o 7,7 %, v souvislosti s pandemií v únoru jejich počet klesl o 1,1 %. V březnu úbytek dosáhl celých 73,5 %. Za duben není sice oficiální statistiky ještě hotová ale je to více než 80 procent. Zahraniční hosté dlouhodobě tvoří přes 80 % z celkové návštěvnosti. Současná situace ale skýtá příležitost pro domácí návštěvníky užít si Prahu jako nikdy předtím. Propad je odhadován na 100 miliard korun.  

Nepřehlédněte:  Pražský magistrát se chová asociálně!

Staré dobré časy

Pro srovnání uvádíme statistiku, kterou vydala Pražská informační služba –Prague City Tourism:  V roce 2019 do Prahy zavítalo celkem 6.800.000 zahraničních návštěvníků, tedy o 1,6 % více než v předchozím období, z České republiky přijelo 1.200.000 hostů, jejich počet se tak zvýšil o 2 %. Návštěvníci v metropoli strávili celkem 18.400.000 nocí, počet přenocování se tak zvýšil pouze o 0,9 %. Nejdéle se v Praze zdrželi hosté z Ruska (3,5 noci), Malty (3,4 noci) a Izraele (3,3 noci). Průměrná doba přenocování zůstává dlouhodobě na hodnotě 2,3 noci. Nejvíce hostů do metropole dlouhodobě míří z Německa, Spojených států amerických, Spojeného království, Ruska, Itálie, Slovenska, Číny, Jižní Koreje, Polska a Francie. Výrazněji v loňském roce přibylo návštěvníků z Dánska (+14,8 %), Polska (+8,8 %) a Francie (+8,2 %).

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close