Praha

Jak mohou kuřáci pomoci zdravotníkům v boji s koronavirem?

Iniciativa Daruj lůžko vyzývá kuřáky: „Pokud omezíte spotřebu cigaret, uvolní tisíce lůžek v nemocnicích v nejbližších měsících a uspoří půl hodiny práce denně lékařům a sestrám v první linii.“

„Během pandemie tak mohou kuřáci výrazně odlehčit personálu a záchranářům, kteří mají plné ruce práce s koronavirem,“ říká doktor Radek Svoboda, iniciátor výzvy, kterou podporují přední lékaři a odborné lékařské společnosti.

Sejít se zdraví u piva až se to přežene

Složky kouře vyvolávají a udržují zánět v plicích a cévách srdce a dalších orgánů. Při nekouření tento zánět velmi rychle ustupuje a tím klesá riziko infarktu, ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody, astmatického záchvatu, náchylnosti k infekcím a dalších nemocí. Kuřáci tak mohou pomoci zdravotníkům i sobě samým. „Omezením spotřeby cigaret mohou získat delší život, lepší zdraví, více peněz, uznání a obdiv nejbližších, hrdost na sebe sama. A samozřejmě si výrazně zlepšují šance na mírný průběh při onemocnění koronavirem a tím pravděpodobnost, že se sejdou ve zdraví s kamarády u piva, až se pandemie přežene,“ motivuje Svoboda.

Co říkají statistiky

Výzva vychází ze statistických údajů, podle kterých v Česku po zákazu kouření v restauracích poklesl počet hospitalizací o stovky denně. Nebo ze situace v Číně, kdy podle odborné studie během dvou měsíců karantény poklesl počet úmrtí o více než 70 000, a to díky úbytku smogu. „Přičemž kouření má na zdraví člověka ještě výraznější dopady než smog,“ vysvětluje Svoboda. Kuřáci mají 2-6x vyšší riziko akutních srdečně cévních a plicních onemocnění než běžná populace.

A jak snížit spotřebu cigaret?

„Pomůže jít do toho s kamarády, podpořit se navzájem. Doporučuji stáhnout si do mobilu oblíbenou bezplatnou aplikaci Přestaňte kouřit. Rady, tipy a odbornou pomoc lze nalézt např. na webu bezcigaret.cz či slzt.cz,“ vyjmenovává možnosti Svoboda. Pomoci mohou i nekuřáci. „Mohou podporovat svoje blízké kuřáky, informovat je o kampani, koupit jim žvýkačku, uvařit něco dobrého, být na ně vlídní. Omezit kouření je totiž těžká dřina a vytrvat je hrdinství,“ uzavírá doktor Svoboda.

Nepřehlédněte:  Capalbo: V Praze si nezaběháte, ale v regionech to půjde
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close