Praha

Hrůza! Nové byty během čtvrtletí zdražily o 8,5 %

Růst cen nových bytů v Praze neskončil ani na začátku roku 2020. Průměrná cena za jeden metr čtvereční nového bytu v nabídkách developerů na konci března vzrostla na 105 724 korun, což představuje meziroční nárůst o 8,5 procenta.

Za průměrný 55m byt zájemce nyní zaplatí 5,81 milionu, což je o 120 tisíc více než na konci 2019 a dokonce o 450 tisíc více než před rokem. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje už více než 13 let.

Zejména v Praze je výstavba zablokována kvůli úřadům

„Poptávka po nových bytech byla i na začátku roku výrazně vyšší než nabídka. Ta byla stále nedostatečná kvůli zablokovanému procesu povolování nových staveb a vyčerpané zásobě nových pozemků,“ říká generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Nedostatek stavebních pozemků i komplikované povolování nových staveb bude pokračovat i v tomto roce. Nedá se proto čekat, že by nové byty, které už jsou na trhu, zlevnily. A to ani přes zásadní dopad koronavirové krize na celou ekonomiku.

„Pokud jde o ceny bytů, tak ty, které už jsou na trhu, v kratším horizontu jen velmi těžko zlevní. Jsou totiž postavené za velmi vysoké náklady a žádná firma nebude chtít jít do ztráty. Lze proto očekávat, že ceny bytů budou stagnovat, nedojde k jejich poklesu ani růstu. Rezidenční trh se ale v důsledku propadu ekonomiky může zcela zabrzdit. Zcela se vyprodají jen byty s rozumnou cenou do 95 tisíc korun za metr čtvereční a předražené byty s cenou vyšší než 120 tisíc korun za metr čtvereční, které nemají vlastnosti luxusních bytů, zůstanou dlouhodobě neprodejné,“ očekává Korec s tím, že lze očekávat, že rozdíl mezi těmito údaji se bude neustále zvyšovat, protože v cenících zůstanou nejdražší byty, které nebude trh stejně jako po zatím poslední krizi v letech 2008 až 2012 akceptovat.

Nepřehlédněte:  Podraz na rodiče i na děti kvůli vysvědčení. ČSSZ ale po školácích pátrat nebude
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close