Praha

Hřib: Covidová lůžka v Praze blokují ti, které doma nechtějí!

Na jedné straně slyšíme, jak docházejí v posledních dnech volná lůžka pro covidově pozitivní pacienty v pražských nemocnicích. Na druhé pak primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přišel s tvrzením, že jsou zaplněna vesměs pacienty, kteří už mohli jít domů.

„Jde o lidi, které z obav z nákazy nechtějí vlastní příbuzní nebo domovy pro seniory, kde bydlí. Může jít i o bezdomovce nebo cizince, kteří se nemohou vrátit do vlasti,“ říká například přednosta ARO FN Motol Tomáš Vymazal.

Tito lidé i podle primátora Hřiba mohou jít domů, ale jejich příbuzní je tam nechtějí. Mají prý totiž obavy, že se od nich koronavirem nakazí.

Nechtějí je ani v seniordomech

Část z těchto pacientů podle něj tvoří i obyvatelé domovů důchodců, kde je nechtějí ze stejného důvodu. 

Podobně jsou na tom i některé další pražské nemocnice. Hrozí pak, že pokud přijdou skutečně vážně nemocní pacienti s těžkým průběhem covidové nákazy, nebude pro ně místo.

„Ukazuje se, že jedním z vážných problému je, že na lůžkách jsou hospitalizovaní covid pozitivní, kteří už ale nemají akutní potíže. Z nejrůznějších, často sociálních důvodů, je obtížné jejich propuštění domů,“ uvedl primátor Prahy Hřib.

V Praze je nyní volná jen asi čtvrtina standardních lůžek s přístupem ke kyslíku, celkem 729 lůžek. Na oddělení ARO a JIP je situace ještě horší, volných 14 procent kapacity, tedy asi 115 lůžek. Pokud by se naráz situace zhoršila, může nastat velký problém.

Nepřehlédněte:  Do Thomayerky pouze přes stan
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close