Praha

Hrdinové druhé světové budou klidněji spát, je opraven památník v Ruzyni

Pomník obětem druhé světové války se dočkal po více jak 43 letech rekonstrukce. Letiště Praha jej v prosinci nechalo za své náklady opravit. Nový památník, který Kamenictví Skrbek vytesalo z české Vahlovické žuly, upomíná na významné hrdiny letectví.

Právě tito hrdinové se v bojích druhé světové války nejen zasloužili o vítězství Spojenců nad nacistickým Německem, ale i na vybudování civilního letectví u nás. Památník je umístěn v areálu JIH Letiště Praha naproti Úřadu civilního letectví. „Pomník vzdává hold 33 domácím a 15 zahraničním odbojářům. Mezi nimi vyčnívá příběh Václava Netíka, příslušníka 311. bombardovací perutě Britského královského letectva RAF, jenž před válkou létal jako pilot Československých aerolinií na linkách Praha – Benátky a Praha – Brusel,“ připomíná historické souvislosti mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Podle něj Netík v době okupace odešel z Československa do Francie, kde se stal desátníkem československého letectva. Po pádu Francie odplul do anglického Cholmondeley Park.

Boje Netík ani celá posádka nepřežili

Zde se zařadil po bok krajanů do slavné 311. československé bombardovací perutě, která se zapojovala do nočních náletů na cíle v okupované Evropě. První operační let uskutečnil Netík 7. dubna 1941 v letounu Vickers Wellington, což byl RAF a Spojenci hojně užívaný střední dvoumotorový bombardér. Na pozici druhého pilota tak Netík během následujících měsíců vykonal 15 operačních letů do nepřátelského území. Jako kapitán bombardéru pak letěl Netík poprvé 19. července 1941. O den později, při bombardování Hannoveru, však došlo k souboji mezi Netíkem a německým stíhačem. Netíkův letoun byl zasažen a zřítil se do moře u severního pobřeží Nizozemska. Ve 31 letech tak zahynul Netík i s celou posádkou. Za chrabrost a odvahu v bojích byl Václav Netík vyznamenán československou medailí a 27. července 1941 Československým válečným křížem 1939 in memoriam. Do hodnosti plukovníka letectva in memoriam byl Václav Netík povýšen v roce 1990.

Nepřehlédněte:  Hrozí v Praze dopravní kolaps? Vyhněte se Karláku!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close