Praha

Hlávkův most: Kousek se ubourá…

U  Hlávkova mostu jsou v pořádku základy, pilíře a nosné oblouky historické části. Ta část z přelomu 50. a 60 let, která je dnes podpírána na Vltavské, půjde ale k zemi…

Je to výsledek zkoumání mostu, které prováděl Kloknerův ústav ČVUT. „Most má části, které nejsou v úplně dobrém stavu, ale v katastrofálním stavu není,“ řekl šéf ústavu Jiří Kolísko.

Staré ale dobré

Podobně jako Libeňský most, skládá se i Hlávkův,  z několika částí.  Ty nejstarší, památkově chráněné, vznikaly v letech 1908 až 1910 a je paradoxem je, že rozhodně nemusí být bourány. Špatně na tom jsou přechodové desky mezi jednotlivými částmi soumostí, po kterých jezdí tramvaje. 

Výzdoba bude zachována

Most je pozoruhodný výzdobou –  plastikami, které představují přední osobnosti Prahy.  I tyto plastiky na plášti historické  části potřebují opravu, stejně jako římsy a zábradlí. Portréty pocházejí od sochařů Josefa Mařatky a Otto Guttfreunda Uvažuje se o replikách.  

Oprava je možná hned

K opravě mostu se už může přikročit, protože to podstatné – kolektor pod řekou, který odvedl sítě vedené pod mostem, byl už dokončen a je plně funkční. „Do dvou let by mohl být kompletně připraven projekt opravy,“ slíbil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha sobě).

Nepřehlédněte:  ČOI vyhodila násilnického kolegu! Soud mu zpřísnil trest!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close