Praha

Pojišťovny zaplatí 54 milionů za lék pro dítě!

Fakultní nemocnice Motol uspěla se svojí žádostí o úhradu genového léku Zolgensma, svým principem prvního systémového genového léku na světě. Zdravotní pojišťovny všech tří dětí, které na lék čekají, se s nemocnicí dohodly na proplacení léku. Za každý z nich pojišťovny zaplatí necelých 54 milionů korun.

Nejdříve se bude Zolgensma objednávat pro malého Maxe, který ve FN Motol už podstoupil test na případné protilátky proti virovému vektoru, a to s negativním výsledkem. Speciální objednávka odešla z nemocniční lékárny a lék by pak měl do ČR dorazit přibližně do 14 dní.
Zolgensma je světově prvním lékem systémové genové léčby v medicíně, která u registrovaných léků doposud spočívala v úpravě buněk mimo tělo pacienta či v lokálním podání. V tomto případě se virový vektor podává pacientům formou infuze a dostává se do všech buněk těla. Jde o první lék, který je při systémovém podání schopen jednorázově vyřešit genetický deficit pacienta, tedy jednou infuzí se opraví určitá genetická porucha. A to dokonce třeba jednou pro vždy, což je naprosto přelomové. „Podání tohoto léku otevírá novou éru medicíny, která je nová jak v typu podání, tak bohužel i v ceně,“ uvedl JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA, ředitel FN Motol.

Za tři měsíce se uvidí

Ve FN Motol byli vyšetřeni také malý Oliver a Adam. Adam se stejně jako Max už podrobil testování a pokud testy pro podání léku vyjdou příznivě, bude se následně, tedy ke konci tohoto týdne, pro něj lék objednávat. Oliver bude v příštím týdnu nejdříve ještě krátce hospitalizován kvůli nastavení symptomatické léčby. Poté bude stejně jako u obou předchozích následovat testování. Když bude úspěšné, nebude už ani u něj nic bránit objednání a podání léku, které se předpokládá přibližně na přelomu května a června.
„To, jestli léčba splní očekávání, budeme schopni říct cca do 3 měsíců od podání léku,“ doplňuje MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., vedoucí lékařka Neuromuskulárního centra Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol.

Nepřehlédněte:  Jak to šlape v pankráckém podzemí metra D
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close