Praha

Hamáček: nemusíte chodit na poštu! Už máte vlastní datovku?

Pro všechny uživatele datových schránek je od 24. března odesílání Poštovních datových zpráv zdarma. A to do odvolání, ale minimálně po dobu vyhlášeného nouzového stavu. Uvedla to Česká pošta ve svých aktualitách.

„Datová schránka poskytuje rychlý a efektivní způsob komunikace. V současné krizové situaci má samozřejmě tu přidanou hodnotu, že ji můžete využívat z domova a nemusíte kvůli poslání doporučeného dopisu chodit na poštu. I takové detaily dnes pomáhají v boji s koronavirem,“ říká ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Každý den ve standardním období je zřízeno 400 datových schránek na žádost. Tedy mimo zákonnou povinnost. Od 23. března do 1. dubna bylo na pracovištích České pošty, kde jsou poskytovány služby CzechPOINTu, bylo denně zřízeno v průměru 639 datových schránek na žádost. Rekordním dnem byl 1. duben, kdy si lidé nechali zřídit 1318 datových schránek na žádost.

Z datovky jako doporučený dopis a doručenkou

Poštovní datová zpráva plně a spolehlivě nahradí běžnou písemnou korespondenci mezi občany, podnikateli nebo firmami. Zaslání Poštovní datové zprávy je zcela rovnocenné odeslání doporučeného dopisu, navíc je tato zpráva považována za doručenou již okamžikem přihlášení oprávněné osoby do datové schránky. Lze takto posílat například faktury, upomínky, smlouvy, objednávky, potvrzení nebo certifikáty. Poštovní datová zpráva tak plně a spolehlivě nahradí běžnou písemnou korespondenci mezi občany, podnikateli nebo firmami.

Průměrný denní počet odeslaných Poštovních datových zpráv během standardního období je 2500. V těchto dnech se pohybujeme na úrovni pěti tisíc odeslaných Poštovních datových zpráv.

Datové schránky jsou na vzestupu, máte už tu svojí vlastní?

Celkem je v České republice zřízeno necelých 1,1 milionu datových schránek, přes které bylo odesláno již téměř 745 milionu datových zpráv. Více informací o datových schránkách na www.datoveschranky.info.

Nepřehlédněte:  Cestující v Praze čeká omezení. Výluka tramvají může způsobit kolaps.
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close