Praha
Nejnovější

Hádka na žižkovském zastupitelstvu: co se tam děje a ví zdejší voliči opravdu vše?

Poměrně rozpačitě skončilo v úterý 15. září jednání žižkovského zastupitelstva. Vládnoucí koalice (TOP 09, Piráti a Zelení) připravila a chtě schválit bod o změně jednacího řádu tak, aby mohli hlasovat i lidé na povinné karanténě. I koalice připravila návrh zásadních bodů, jaké to jsou?

Koalice zase naopak navrhla body o odvolání místostarosty Štěpána Štrédla (Piráti) kvůli podezření z dle opozice jeho podezřelých praktik v souvislosti s mateřinkami, či třeba bod o odvolání dřívějšího tajemníka úřadu Michaela Vícha, kdy dle nich starosta svým jednáním způsobil městské části škodu více než 1 milion korun. Jenže…

Nakonec se jednání vůbec nekonalo, po dvouhodinové diskuzi o bodech programu jednání jej zastupitelé vůbec neschválili a zastupitelstvo se tak vůbec nekonalo. Opozice argumentovala (a zřejmě právem), že koaliční návrh na změnu hlasování (možnost vzdáleného hlasování při videokonferenci) byl předložen jen den předem (zákon stanoví minimum jeden týden), což opozice považuje za taktiku. Naopak koalice nesouhlasila s opozičními návrhy na program, byť ty svou důležitostí (pokud by se nakonec podezření potvrdila) jsou pro pořádek na radnici vskutku důležité. Mimochodem velmi podobná situace se o den dříve při „ne“uskutečněném zastupitelstvu Prahy 10. V obou radnicích mají důležitý vliv Piráti. Viz včerejší článek na webu Zulice.cz.

Ale poslechněme si, jak neuskutečněné zastupitelstvo hodnotí dva hlavní představitelé koalice a opozice. Prostě náš oblíbený RING!

RING
RING

Za koalici starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09):

„Otevřeně – z dnešního zastupitelstva jsem hodně mrzutý. Nevím, zda jste to zaznamenali, ale v létě proběhla debata nad tím, jak umožnit lidem v karanténě využít svého volebního práva. Abychom si rozuměli, do karantény se člověk nedostane z vlastní vůle, ale z rozhodnutí hygienika. Zpravidla je zdravý, přesto musí být v domácím vězení, protože se potkal s někým COVID pozitivním. S blížícími se volbami zareagovali poslanci celkem rychle a vymysleli způsob, jak voliče v karanténě nekrátit na jejich právech. Budou volit z auta.

Nepřehlédněte:  Ke stromům za nově narozené děti můžete nově stromy i adoptovat!

Stejný problém začala záhy řešit zastupitelstva po celé zemi, protože s postupující pandemií hrozí paralýza zastupitelských sborů. Například zastupitelé na pražském magistrátu si obratem schválili novelu jednacího řádu a lidem v karanténě umožnili přístup formou videokonference. Hlasovaly pro to všechny strany! Na zastupitelstvu v minulém týdnu vše zafungovalo na jedničku. Protože žádný zastupitel by neměl být krácen na svém právu vykonávat svůj mandát.

Dnes jsme měli na jednání šest omluvenek. Měli jsme připravené technické řešení, na kterém informatici od pátku pracovali. Měli jsme připravenou novelu jednacího řádu podle magistrátního vzoru. A měli jsme online připojené zastupitele, kteří byli připraveni se jednání účastnit právě z karantény.

S určitým optimismem a nadějí jsem očekával, že tohle je věc, na které můžeme mít shodu s opozicí. Jak jsem psal odpoledne, byli jsme závislí i na jejich hlasech. Návrh neprošel. Zástupci ODS, Trikolóry, Svobodných, KDU-ČSL a ANO si vyhodnotili, že je politicky výhodnější nás v tom nechat vymáchat. Mezi důvody opozice zaznělo třeba i to, že zastupitelé nemají služební notebooky a někdo v karanténě by mohl být pod vlivem léků. Zhruba do měsíce svoláme další jednání se stejným programem. Do té doby se budeme cpát vitamíny a s respirátorem FFP2, jako má pan premiér, asi budu i spát,“ uvedl žižkovský starosta Jiří Ptáček (TOP 09).

Za opozici bývalý starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS):

„Je chvilku po páté (bod schválení programu začal v patnáct hodin – pozn.: redakce) a zastupitelstvo skončilo ještě dřív, než stihlo začít. Koalice TOP09, Pirátů a Zelených neodhlasovala svůj vlastní program. Ptáčkovi chyběla válcovací většina na přehlasování opozice, tak se zalekl, stáhl ocas a se svou bandou utekl. Je to vlastně úplně stejné, jako bychom už nikdy jako opozice na zastupitelstvo nebo do sněmovny nechodili. Nemáme většinu, tak to nemá ani cenu někam chodit a pracovat. To je ale samozřejmě blbost.

Nepřehlédněte:  Na upalování není nikdy pozdě, radí hasiči

Pár faktů:
– 80 % zastupitelů bylo přítomno, tedy se mohlo bez problému vše projednat. Karanténu mají možná nařízenou 4 zastupitelé z 35.
– S celou opozicí jsme deklarovali, že chceme pracovat. Za to jsme placení. Že se sejdeme a oddiskutujeme a projednáme vše předložené.
– Tímto Ptáčkovým „výkonem“ jsme utratili z kasy přes 130 000 Kč za pronájem prostor hotelu, úředníky, techniku…

To se vážně pan starosta až tak zalekl bodů, které se měli projednat? Tímhle jeho úprkem se neprojednal:
1) Bod odvolání bývalého tajemníka pana Vícha, kdy starosta svým jednáním způsobil městské části škodu více než 1 milion korun!
2) Dále bod paní Říhové, která navrhovala k projednání řešení podivného nakládání s majetkem MČ panem Štréblem. Ten selektivně vybírá do pronájmů privátní zřizovatele škol, ač by jeho hlavní starostí měly být školy zřizované MČ.
3) Nebo se Ptáček zalekl toho, že privatizanti upozorňují na podivné jednání, kterým Ptáčkova banda způsobila škodu 5 milionů korun z městské kasy? A jen tak mimochodem, privatizanti, voliči, naši spoluobčané, kteří přišli řešit svůj bod, se mohli po tomhle extempore otočit a jít domu. Což o to, že si třeba vzali v práci volno. Což o to, že placením daní si starostu a další koaliční politiky platí. Kam až tohle naprosto arogantní jednání Ptáčka a jeho koalice zajde?“ uzavírá za opozici Alexander Bellu (ODS).

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close