Praha

Dva balíčky za celkem 110 milionů pomohou lidem z Prahy 6

Na svém čtvrtečním jednání schválili zdejší zastupitelé pomoc lidem i podnikatelům z šesté městské části. Projednali a schválili finanční rozsah opatření, která mají snížit dopady pandemie covid-19. Finanční pomoc je rozdělena do dvou záchranných balíčků za 110 milionů korun.

Podívejme se přehledněji na oba balíčky:

  1. První balíček má limit 50 milionů korun.

    Část z něj již byla vydána na nákup ochranných pomůcek a dalšího materiálu (cca 9 milionů korun), dva a půl milionu korun putovalo formou navýšení provozního příspěvku školským zařízením na zajištění dezinfekce prostor, dezinfekční a ochranné prostředky nebo výdaje za potraviny na zajištění stravování dětí rodičů pracujících v záchranných složkách. Okamžitá pomoc 2,5 milionů směřovala do Pečovatelské služby a stejná částka do LDN, mimo jiné třeba na pořízení notebooků a tabletů pro komunikaci hospitalizovaných s blízkými nebo rozvedení wifi po budově. V LDN vznikl finanční deficit výpadkem úhrad zdravotních pojišťoven vzhledem k nutnosti nepřijímat nové pacienty a vytvořit lůžkovou rezervu pro případy karantény.

    „Záchranný balíček I počítá i s poukázkami formou stravenek, které lze použít na nákup potravin, léků, vitamínů a potravinových doplňků pro seniory a děti ze sociálně slabých rodin nebo s příspěvky na letní tábory a letní školičky. Výběr těch, ke kterým pomoc zamíří, bude vycházet z evidence sociálně slabých rodin a osob, se kterými sociální odbor průběžně pracuje a bude schválen radou. Ze zvláštního fondu starosty s rozpočtem 5 milionů korun bude možné řešit individuální pomoc u zvlášť tíživých případů postižených propadem příjmů v době pandemie, tyto případy bude posuzovat pracovní skupina k tomu určená. Fond starosty bude řešit snížení nebo odpuštění nájmu zdravotnickým a sociálním zařízením, neziskovým organizacím, které musely omezit nebo zastavit činnost,“ informuje Praha 6.

    V Záchranném balíčku je zahrnuto i sanování propadu příjmů, které v rozpočtu Prahy 6 způsobí rozhodnutí odložit nájmy provozovatelům nebytových prostor, odpuštění místních poplatků nebo odpuštění poplatků za zóny placeného stání. Praha 6 ale nejdřív hodlá reagovat a navázat na pomoc, kterou poskytne vláda a hlavní město, celkový rozsah pomoci zřejmý až poté, co budou známé kroky ze strany státu.
Nepřehlédněte:  DPP obnoví provoz Infocenter a prodejních míst jízdenek v metru

2. Připravuje se druhý Záchranný balíček s finančním objemem až 60 milionů korun, který bude navazovat na okamžitou pomoc z prvního balíčku.

Podpora by měla směřovat k šestkovým podnikatelům a občanům zasaženým pandemií. Záchranný balíček II bude vypracovaný do poloviny června. O jeho podobě probíhají jednání a zvažují se možnosti podpory, mimo jiné například v podobě voucherů, které by bylo možné uplatnit v místních provozovnách.

Na stejném zasedání se opoziční Piráti snažili neúspěšně odvolat starostu Ondřeje Koláře (TOP 09). Jednání trvalo celkem 12 hodin.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close