Praha

Dominanta Grébovky – Viniční altán – je po rekonstrukci

Kdo má rád Grébovku, neboli Havlíčkovy sady (na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10 – katastrálně patřící pod druhou městskou část) musí milovat i zdejší Viniční altán. Dekorativní dřevěná stavba, která je dominantou vinice Grébovka, bude po celkové rekonstrukci sloužit především pro pořádání svatebních hostin, ochutnávky vín či rodinné oslavy.

Stavební práce se týkaly především dřevěných konstrukcí, břidlicové střechy a fasády, opraveny byly i dřevěné prvky, pergoly či řezby. „Rekonstruovaná budova Viničního altánu je unikátní historickou stavbou, která vyžadovala speciální přístup, včetně péče o interiér. Opravoval se však i exteriér a odborně se restaurovaly dřevěné prvky,“ uvedl místostarosta Prahy 2 pro správu majetku Michael Grundler (TOP 09). Nový provozovatel Viničního altánu, společnost Winepro s.r.o, chce navázat na svou předchozí úzkou spolupráci s Městskou částí Praha 2 při pořádání významných akcí typu Vinobraní na Grébovce, dětských dnů a dalších společenských akcí ve prospěch prohlubování společenského setkávání občanů Prahy 2.

Architekt altánu dostavěl i Národní divadlo

Celkové náklady stavebních prací byly necelých šest milionů korun. Jednalo se o komplexní práce týkající se také odpadů, podlah, elektroinstalace, ale i třeba kování na dveřích a oknech. Opravena byla také podlaha a stěny vinárny v přízemí, dveře a okna. Altán z osmdesátých let 19. století, u jehož zrodu stál architekt Národního muzea či dostavby Národního divadla Josef Schulz, získal při rekonstrukci i důkladnou izolaci proti zemní vlhkosti. Po znovuotevření Viničního altánu by měly jeho prostory nabídnout kvalitní a vstřícný servis spojený s restauračním zařízením a dvěma terasami.

Viniční altán Grébovka Havličkovy sady. Foto Jan Bělohubý
Viniční altán Grébovka Havličkovy sady. Foto Jan Bělohubý

Reprezentativní objekt, který byl postaven v letech 1871 – 1888 jako součást honosného letního sídla průmyslníka Moritze Gröbeho, by měl do budoucna sloužit nejen pro nejrůznější společenské akce, jako jsou svatební hostiny či rodinné oslavy, ale i jako místo pro relaxaci návštěvníků oblíbených sadů. Unikátní prostor s výhledem do parku bude díky prosklené stěně sloužit především jako vinárna.

Nepřehlédněte:  Starostka Černochová: Vinobraní v Grébovce letos nebude

Do Grébovky šlo 366 milionů

Celková revitalizace Havlíčkových sadů v letech 2001–2014 stála téměř 366 milionů korun, Praha 2 zaplatila ze svého rozpočtu téměř čtvrt miliardy korun. Kromě kompletní rekonstrukce všech objektů v parku byly opraveny cesty, vysázeny stromy a dřeviny, za revitalizaci získala Praha 2 i několik architektonických ocenění.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Nepřehlédněte!
Close
Back to top button
Close
Close