Praha

Dobrá zpráva: v ČR začala sériová výroba masek

Více než třicet českých firem se za podpory ministerstva průmyslu a obchodu spojilo a tento týden tak začala sériová výroba ochranných masek. V úzké spolupráci s průmyslovými experty je nyní možné masku RP95-M, která poskytuje nejvyšší míru ochrany na úrovni FFP3, vyrábět v počtu až deseti tisíc kusů denně.

„Jsme si vědomi velkého výrobního potenciálu českého průmyslu a ekosystému firem zejména kolem automobilového průmyslu. Sériovou výrobu ochranných masek je možné využít jako dobrý signál pro celý svět, všude tam, kde je potřeba FFP3 prostředků nejvyšší ochrany,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. Respirátor z CIIRC ČVUT bude dodán do nemocnic, ministerstvo zdravotnictví již uzavřelo se společností CARDAM smlouvu o dodávce 50 tisíc kusů.

Zajímavý vývozní artikl


„České firmy však budou moci díky investicím do navýšení výrobní kapacity již brzy pomoci při řešení situace s pandemií koronaviru nejen v ČR, ale i za jejími hranicemi. Zejména v oblasti respirátorů a masek třídy FFP3 vzniká zajímavý vývozní potenciál. Vývozci speciálních masek či roušek a respirátorů s využitím nanomateriálů se tak mohou ve světě profilovat obdobně jako naši vývozci špičkových polohovacích lůžek či dekontaminačních prostředků,“ řekla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod a EU Martina Tauberová.

Tuzemská maska by se mohla stát vyhledávaným zbožím po celém světě. Foto: MP

Tvar masky musel být upraven tak, aby ji bylo možné vyrobit ve formě pro vstřikování plastů. Podařilo se to také díky dlouhodobé spolupráci CIIRC ČVUT s českými strojírenskými firmami, které se do dalšího vývoje zapojily.

Nepřehlédněte:  Jak to dopadlo s kotětem v motoru auta? Přežilo?
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close